Соціалістична Федеративна Республіка Югославія залишила по собі чимало слідів, серед яких особливе місце посідають пам’ятники й монументи.

На відміну від радянського соцреалізму, зведеного до рівня культу, що захопив усі види мистецтва й тримав жорсткою тоталітарною рукою, югославські митці були вільніші у своїх пошуках і частіше вдавалися до більше модерних напрямків.

Деякі пам’ятники доби СФРЮ і зараз скидаються на чудернацькі об’єкти, створені прибульцями з інших планет. Принаймні, зрозуміти, що саме хотів висловити цим витвором художник, дуже важко. Ці монументи й зараз викликають посилену увагу й цікавість у туристів з усього світу, хоч зараз їх відвідують не так активно, як за часів Югославії.

Здебільшого ці модерні комплекси збудовані у 60-70-х роках минулого століття на честь героїв і жертв революції та Другої світової війни. Зрозуміло, що час політичної кон’юнктури для більшості з них минув, тож часом стан пам’ятників не найкращий.

Пам’ятник революції у Мославині. Хорватія. Скульптор Душан Джамоня, 1965-1967.
Меморіал “Ясеновац”. Хорватія. Група авторів, 1968-1983.
Меморіальний комплекс “Петрова гора”. Хорватія. Група авторів, 1963-1982.
Пам’ятник бійцям Космайського партизанського загону. Космай, Сербія. Архітектор Градимир Стоякович, скульптор Воїн Стоїч, 1982.
Пам’ятник революції. Боснія і Герцеговина. Скульптор Душан Джамоня, 1972.
“Македоніум” – пам’ятник героям Ілінденського повстання 1903 року й Другої світової війни. Крушево, Македонія. Скульптори Йордан Грабулоський, Іскра Грабулоська, 1974.
Пам’ятник борцям і жертвам фашизму. Бубань, Сербія. Іван Саболич, 1963.
Пам’ятник Робітничому батальйону. Кадиняча, Сербія. Проект Міодрага Живковича, 1979.
Пам’ятник “Революція”. Меморіальний комплекс “Корчаниця”, Боснія і Герцеговина.

Давор Антич

* * *

Стежте за новинами на нашій сторінці у Facebook, Twitter і VK.com. Поділіться цією новиною з друзями!

Ви можете повідомити нам новину, надіслати свою статтю або стати блогером чи вести колонку на сайті «Український простір». Пишіть нам: ukrnetinfo@yahoo.com

Поділитися:

Leave a Comment