Польський політолог і публіцист Єжи Тарґальський поділився своїм баченням того, коли і за яких умов відбудеться розвал Росії.

Про це йдеться у матеріалі Польського радіо.

За його словами, Росія – це паразит, нездатний розвиватися самостійно. І як кожен паразит не може жити без годівника.

Аналіз розвитку Росії протягом останніх трьохсот років показує певну закономірність: цикл починається експансією. Чим більше Росія вкраде і підкорить, тим більше часу потребує на споживання цього. В якийсь момент експансія стикається з опором, що доводить до застою, спроби реформ і розпаду. Тоді настає стабілізація і Росія переходить у черговий цикл експансії. Єжи Тарґальський висловив погляд, що головна умова, яка має бути сповнена, щоб Росія розвалилася – це, просто, не годувати її, тобто продовжити період браку експансії. Це спричинить стагнацію і розпад.

Публіцист почав аналіз з періоду російської експансії в ХІХ столітті, через наступні події, в тому числі дві світові війни. Як звернув увагу, після другої світової війни, приблизно 1948 року, почався період стримування, що довів до розладу в совєтській Росії після смерті Сталіна. Проте, совєтам вдалося представити прихід до влади Хрущова як зміну системи і Захід перестав їх стримувати. Ця експансія тривала до 1980 року. Наступ на Афганістан довів до того, що Захід перейшов до опору і почався період блокування експансії.

За словами Єжи Тарґальського, прихід до влади Путіна 2000 року зупинив період розпаду Росії і знову почалася експансія. Цей етап закінчився 2014 року, коли російську експансію зупинили українці.

Коли порівняти періоди стримування, що були причиною внутрішніх проблем, виявиться, що вони тривають приблизно 9 років. Це означало б, що якщо Росія не здобуде від Заходу жодних поступок, то приблизно 2023 року в цій країні почнеться стадія розпаду.

Шляхом порятунку для Росії є зміна тамтешньої системи, тобто перетворення паразита в нормальну країну, здатну на самостійний розвиток, вважає Єжи Тарґальський. Як він додав, такі спроби вже були. 1906 року прем’єр-міністром став Столипін, автор революційних змін зверху вниз. Він твердив, що Росія протягом 25 років повинна утриматися від війни. Це мислення не було типовим для правителя Росії, і його реформи дуже цікаві.

Поляки не розуміють, як у Росії виглядало надання земельної власності, різні маніяки твердять, що якби не воно, ми були б щасливішими. За словами публіциста, якби його не було, не було б наділення землею на польських умовах і тимчасового уряду – все існувало б лише на російських умовах. Селяни були прив’язані до землі, вони були вільними в особистому сенсі, але не могли залишити громаду; якщо не були спроможні заплатити земельний податок, землю в них забирали і віддавали комусь іншому. Один вид неволі замінено іншим. Нормальні економічні відносини не могли розвиватися. Столипін звільнив селян. Скасував нагляд громади за ними. Вони стали власниками своєї землі. Через те, що в Росії землі було обмаль, 3,5 мільйона хліборобів переселено в Сибір, де вони отримали чималі наділи й могли будувати нове життя.

Єдина серйозна спроба змінити російську систему закінчилася катастрофою. Отже, циклічний розвиток Росії є природним. Ми можемо сподіватися, що Росія почне черговий цикл розвалу, але захищатиметься перед цим, намагаючись дестабілізувати ситуацію в різних частинах світу, каже доктор Єжи Тарґальський.

Поділитися:

Leave a Comment