Чорногорська православна церква чекає від влади своєї держави більшої активності в процесі відновлення автокефалії.

Митрополит Чорногорський Михайло і вірні Чорногорської церкви. Фото Al Jazeera Balkans

Про це в коментарі “Українському простору” сказав предстоятель Чорногорської православної церкви Владика Михайло, Архієпископ Цетинє і Митрополит Чорногорський.

“Ми сподіваємося і віримо, що найвищі органи державної влади Чорногорії за прикладом українського президента пана Порошенка доможуться для Чорногорської православної церкви літургійної єдності з усіма православними церквами”, – каже Владика.

При цьому панівна в Чорногорії Сербська православна церква всіма засобами чинить перепони і чорногорській церкві, і навіть державі.

“Сербська православна церква веде справжню війну всіма засобами, і не тільки проти Чорногорської церкви, а й проти держави Чорногорії. СПЦ в цій війні має цілковиту підтримку чорногорських опозиційних сил, а також усіх відкритих і прихованих центрів впливу в Белграді. Особливо напади посилилися з початком процесу розробки й ухвалення закону про свободу віросповідання, адже одна з його статей декларує повернення у державну власність всього майна СПЦ на території Чорногорії. Більшість цього майна Сербська церква отримала в 1996-2006 рр., тобто до референдуму про незалежність Чорногорії, користуючись підтримкою і силою сербської армії і таємної поліції, яка буквально «тримала за горло» всі інституції Чорногорії”, – каже Митрополит Михайло.

Одначе з високою імовірністю згаданий закон ухвалить парламент, і церковне майно повернеться у державну власність:

“Закон про свободу віросповідання, який, окрім іншого, регулює і майнове питання, проходить процедуру ухвалення. Його ухвалення заплановане в першій половині наступного року, найпевніше – до літа 2019 р.”.

Чорногорська православна церква посідала 9 рядок у переліку автокефальних православних церков аж до анексії Чорногорії Сербією 1918 року. Тоді Сербія фактично заборонила діяльність ЧПЦ, а 1922 року за хабар у 1,5 млн франків домоглася від Константинополя документальної згоди на приєднання до Белградської митрополії Чорногорської церкви.

1993 року Чорногорська православна церква відновила свою діяльність, відтоді виборює канонічне визнання іншими церквами, при цьому підтримує тісні стосунки з Київським патріархатом.

Слободан Йованович, Володимир Криницький

Поділитися: