19 січня народні депутати України внесли на розгляд Верховної Ради законопроект «Про державну мову», який має скасувати дію Закону «Про засади державної мовної політики», конституційність якого саме розглядає Конституційний суд.

Відповідно до положень законопроекту № 5670 державні службовці, в тому числі Президент, міністри й депутати, військові, дипломати, судді, адвокати, керівники навчальних закладів, медичні працівники зобов’язані вільно володіти державною мовою. Вимоги щодо відповідного рівня володіння українською мовою чиновниками визначатиме Національна комісія зі стандартів державної мови, а перевірку рівня володіння здійснює Центр української мови.

Як тільки з’явилася інформація про реєстрацію цього законопроекту, у ЗМІ почалася масована кампанія, спрямована на протидію цій новелі й дискредитацію як законопроекту, так і його авторів. Проти зміни наявного мовного законодавства висловилися журналіст Гордон, депутат Гончаренко та багато інших публічних осіб.

«Складається враження, що це цілеспрямована й скоординована кампанія, покликана звести нанівець роботу фахівців і громадськості, законсервувати статус-кво, який влаштовує всіх, крім українців, – прокоментував для «Українського простору» інформкампанію проти законопроекту № 5670 філолог Олександр Панчук. – Кампанія ведеться дуже агресивно, потужно, і схоже, що в результаті ми матимемо закономірний за таких умов фінал: парламент не прийме цього законопроекту, формальною причиною назвавши “волю народу”, так мені здається».

Як стало відомо, журналістка Мирослава Гонгадзе вважає, що охочі отримати українське громадянство мають складати іспит на знання мови.

«Так, українська мова має бути обов’язковою для ЗМІ і державних установ. Охочі отримати громадянство мають скласти іспит на знання мови. Я не проти вживання інших мов, чим більше мов ми знаємо, тим багатшими є, але я за збереження та розвиток власної. Нас поколіннями вбивали, мордували голодом, насильно русифікували, природно, нам треба відродитись. Років через 20-30 можна говорити про інші правила», – написала пані Гонгадзе на своїй сторінці у соцмережі Фейсбук.

Як ми повідомляли раніше, жорстко висловився на адресу противників нового мовного закону письменник Юрій Винничук.

Євген Шкодун

Поділитися:
 • 760
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  760
  Shares

Leave a Comment