У Брюсселі завершилися дводенні переговори між Чорногорією і НАТО, присвячені вступу балканської країни до Альянсу.

cg-nato

НАТО на переговорах представляв помічник генерального секретаря Альянсу з політичних питань і безпекової політики Трасивулос Стаматопулос, делегацію Чорногорії очолювала голова Місії при НАТО Драгана Радулович.

Стаматопулос наголосив, що переговори свідчать про стабільний поступ Чорногорії на шляху до НАТО, членство в якому покращить безпеку й посилить суверенітет країни.

“Під час переговорів Чорногорія прийняла зобов’язання, які стосуються членів спільноти, чим підтвердила продовження процесу входження у НАТО. На зустрічах ішлося й про реформи, які має здійснити країна для поглиблення верховенства права і трансформації громадської думки”, – сказано в повідомленні НАТО.

Згідно з планом вступу, наступним кроком буде підписання Протоколу, після чого почнеться процес його ратифікації країнами – членами НАТО. З цього часу Чорногорія як спостерігач братиме участь у всіх заходах Альянсу з правом дорадчого голосу. Після ратифікації Протоколу всіма країнами спільноти Чорногорія приєднається до Вашингтонського договору й стане 29-м членом Північно-Атлантичного альянсу.

“Успішні переговори в Брюсселі означають подальший поступ Чорногорії у входженні до НАТО”, – сказав національний координатор програм НАТО Веско Гарчевич.

За його словами, під час дводенних переговорів Чорногорія приєдналася до зобов’язань країн – членів НАТО. Гарчевич наголосив, що реформи, які проводить Чорногорія, важливі не тільки для інтеграції в НАТО, а й для вступу до Європейського Союзу. Євроінтеграція в країні має вищу підтримку, ніж вступ до НАТО, але й цей показник невпинно зростає – люди розуміють, що колективні структури для Чорногорії залишаються єдиною можливістю гарантувати свою безпеку.

“Протокол про вступ має бути підписаний протягом наступних кількох місяців, а поки що Чорногорії слід збільшувати активність реформ, громадську підтримку процесу євроатлантичної інтеграції, всебічні контакти з НАТО”, – сказав Веско Гарчевич.

Ратифікація Протоколу, на його думку, може тривати до року, тобто, протягом наступного року Чорногорія стане повноправним членом НАТО.

Тим часом опозиція в Чорногорії за підтримки сербських політичних сил і російської влади посилює анти-НАТОвські заходи. Теоретично, противники НАТО ще мають багато можливостей для перешкоджання процесу приєднання до НАТО, і один із найнадійніших – зміна громадської думки на відверто негативну. На це спрямовані всі останні потуги просербських сил, як от конференція у Подгориці “Ми пам’ятаємо”. На жаль, чорногорська громадськість дуже піддається впливу пропаганди й особливо – церкви, а панівною релігійною силою в країні залишається Сербська православна церква, яка просуває ідею “всесербської” єдності та намагається запобігти вступу Чорногорії до євроатлантичних структур.

Володимир Криницький

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment