Нещодавно ми писали про те, що у видавництві “Балканського літературного вісника” в Белграді побачила світ книжка сербського журналіста Александра Васовича про анексію Криму й війну в Україні.

Сьогодні пропонуємо вашій увазі нотатки автора книжки про те, що він бачив рівно два роки тому – 15 квітня 2014 року.

index

Белград-Київ-Донецьк
15 квітня 2014 року.

У аеропорту вчора ввечері – паспортний контроль.

– Мета вашого візиту? – запитує прикордонник.

– Робота, – відповідаю.

– А ким працюєте? – цікавиться.

– Я журналіст.

– Он як… Не на схід їдете?

– На схід.

– Зрозуміло. Значить, хороших новин немає.

На сході “зелені чоловічки” захопили декілька невеликих міст Донецької області вздовж важливих транспортних артерій, що з’єднують область із сусідніми регіонами.

За останні дні були бої, є вбиті й поранені. У Донецьку відносно спокійно, як і в Харкові й Луганську, де місцеві поробили власні Майдани (тільки під російськими прапорами), але будь-якої миті все може змінитися.

Тимчасовий виконувач обов’язків президента України Олександр Турчинов оголосив сьогодні про початок антитерористичної операції на півночі Донецької області, де вже тривають оперативні дії.

У Києві відбулася демонстрація перед парламентом із вимогами озброїти людей. Турчинов відкинув таку можливість і заявив, що коли хтось хоче повоювати, хай подає заяву в міліцію або Національну гвардію, і воюватиме там, де потрібно.

Ходять різні чутки. Мовляв, знову стріляли в Слов’янську, одному з міст, що контролюється “зеленими чоловічками” й місцевими проросійськими повстанцями. За цим іде спростування. Потім повідомляють про десять загиблих на якомусь контрольно-пропускному пункті, і знову спростовують. І так весь час.

У Києві ввечері Олега Царьова, проросійського кандидата в президенти, підстерегли після інтерв’ю біля одного з телеканалів, обкидали яйцями й трохи побили. Тим часом міліція обшукала його автомобіль і нібито знайшла зброю і боєприпаси.

Члени Правого сектора відвели його в управління СБУ. Крім чергового там на той час (3 година ночі) нікого не було, тому Царьова здали черговому. Невдовзі Царьов вийшов до журналістів із заявою. Обличчя в нього подряпане, одне око фіолетове (варто прикласти листок капусти, щоб зняв набряк). Дістав він і по спині.

На Хрещатику, головній вулиці Києва, як і на Майдані, досі стоять намети, в них сидять якісь люди й чогось чекають. Час від часу біля парламенту відбувається якийсь мітинг, протестувальники розіб’ють вікно чи два, або й поб’ють когось. Ходять у камуфляжах і бронежилетах. Навіщо їм бронежилети в Києві?..

Александар Васович
Публікується з ласкавого дозволу автора
З сербської переклав Володимир Криницький

Далі буде…

Поділитися:
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Shares

Leave a Comment