Наші російські “брати” (які самі ж постійно питають: “а какой язык был первичным – русский или украинский?) на таке запитання упевнено відповідають: російська. Україна і українська мова ж буцімто вигадані австро-угорцями (що за народ такий?), або поляками, або й особисто Отто фон Бісмарком у другій половині ХІХ століття >>>>

Утім, видатні російські вчені визнавали українську мову окремою мовою (не діалектом і не штучним утворенням), зокрема академік Шахматов. Він, наприклад, вважав білоруську, російську та українську мови цілком рівноправними мовами, одночасно вказуючи, що їх можна вважати і рівноцінними діалектами загальної східнослов’янської мови. Наголошую: не українську й білоруську мови діалектами російської, а усі три мови – діалектами східнослов’янської.

Як Шахматову, так і будь-кому іншому не вдалося беззаперечно встановити, що будь-яка з трьох східнослов’янських мов давніша чи раніше сформувалася.

Тож я не можу сказати, що українська мова первинна, а російська вторинна. У мене немає доказів “давнішості” української мови.

Та річ у тім, що я таких доказів і не шукаю. І не наполягаю, що українська мова давніша, первинніша чи головніша. Мене, на відміну від “старших” родичів, не цікавить таке. Просто українська мова є, і вона – моя рідна мова. Не російська моя рідна, не білоруська, не східнослов’янська. Українська.

Якщо ж говорити про якісь терміни, то “братам” варто згадати, що у кінці XVIII – на початку XIX століття “вищі” класи суспільства Російської імперії соромилися говорити мовою свого народу. Серед них панували німецька й французька мови. У той же час 1798 року вийшло перше видання “Енеїди” Котляревського, написане мовою, майже цілком подібною до сучасної української мови. І це – щонайменше за 50 років до “офіційного” винайдення України австро-угорцями, поляками і особисто Отто фон Бісмарком. Невже Котляревський був засланим у минуле австро-угорським агентом?

Володимир Криницький

Поділитися:
 • 42
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  42
  Shares

Leave a Comment