Як запобігти “вигорянню”

Люди, що працюють самостійно (вдома, на себе, фрілансери) часто переживають стреси від спілкування з клієнтами, відсутності постійного доходу а також необхідності виконання багатьох завдань. Через це дуже високим є ризик “вигоряння”.

 

keyboard

 


 

“Вигоряння” – досить важке відчуття, бо ви просто не можете працювати, не лише в тому темпі, який собі запланували, а взагалі – ніяк. Це пустка у творчому аспекті, неможливість виконувати отримані замовлення. Вам треба написати статтю про те, що кожен, хто бажає, може купить амортизаторы каяба в киеве, що це буде найкраще і найвигідніше рішення для клієнтів, кращого постачальника годі навіть шукати. Це правда, ви це знаєте, бо й самі купували амортизатори саме там. Але…

 

Написати щось достойне уваги ви не можете, бо не маєте сили й натхнення. Ви вичерпалися – фізично, емоційно, психічно.

 

Це проблема. Ви не можете знайти знайти мотивацію до дії? , страждає ваша робота й творчий потенціал, відсутня креативність, ви можете навіть захворіти – по-справжньому. А вже хто-хто, а клієнти точно побачать, що ви виконуєте роботу на 5% замість 100!

 

Але ж ви не можете собі цього дозволити! Ви живете з того, що заробите від виконаних вами замовлень. Втратити заробіток = поставити себе на грань виживання. Але й це не все! Страждає ваша репутація як професіонала, надійного й стабільного у своїй роботі. За будь-яку ціну ви маєте уникати “вигоряння”.

 

І для цього є зовсім нескладні прийоми й способи, користуючись якими, можна отримувати задоволення від життя, роботи, відчувати насолоду від творчості. І – не “згоріти”. Головне – вживати запобіжних заходів, аби не надійшла пора, коли вже пізно. “Боржомі” потрібна до…

 

1. Не переробляйтеся. Надмірність викликає перевтому. Перевтома призводить до “вигоряння”. На жаль, фрілансери часто набирають побільше роботи, щоб більше заробити, але треба розраховувати свої сили, знати межу своїх можливостей. Власне, навіть якщо ви встигнете зробити те, що набрали, у вказаний термін, але при цьому ви дуже поспішали – замовник побачить, що його замовлення виконано не “з душею”, а абияк.

 

2. Навчайтеся. Частину свого часу витрачайте на навчання чомусь новому. Читайте тематичні книжки (краще, якщо це будуть книжки, а не сайти). Під час читання ви отримуватимете нові ідеї і триматимете свій мозок у тонусі. Вивчаючи щось нове, ви не лише тренуєте пам’ять і увагу, не лише знімаєте стрес, але й підвищуєте свою майстерність.

 

3. Відмовляйтеся від “важких” клієнтів. Маєте клієнтів, котрі вимагають значно більше роботи, ніж платять? Занадто критично ставляться до зробленого й змушують по кілька разів переробляти чи доробляти, робити те, про що раніше не домовлялися? Сміливо позбувайтеся таких клієнтів, адже заробити з такими людьми вам вдасться небагато, а нервів ви втратите більше. Така робота збільшить рівень стресу і в підсумку може призвести до “вигорання”.

 

4. Подбайте про позаробочі стосунки – родину, друзів, приятелів. Багато фрілансерів нехтують цими відносинами у період, коли вибудовують свій бізнес – це помилка. Позаробочі стосунки допомагають розслабитися, відволіктися й оминути стреси.

 

5. Дбайте про своє фізичне здоров’я. Певний час присвячуйте фізичним вправам, спорту, чи просто прогулянкам на свіжому повітрі. Це значно зменшує шкідливий вплив стресів, підвищує імунітет, допомагає розумовому розвиткові. Не забувайте також і про правильне харчування.

 

6. Не відмовляйтеся від допомоги. Багато хто з фрілансерів намагається робити все самотужки. Але є такі дії й операції, які краще делегувати комусь іншому – корисніше й для процесу, й для самопочуття самого фрілансера.

 

7. Робіть перерви. Якщо ви починаєте відчувати симптоми вигорання, не станеться інчого страшного, якщо ви витратите певний час на відпочинок. Знаю, коли захоплюєшся роботою, намагаєшся все зробити якнайшвидше і якнайкраще. Але коли “вигоряння” наближається, вже не хочеться працювати усі дні від ранку до ранку, тож трохи відпочити не завадить.

 

8. Встановіть для себе жорсткі обмеження в роботі. Багато письменників чи художників мають певний графік роботи, скажімо, працюють з 9-ї години до 16-ї, з перервою на обід, а час, що залишається, витрачають на інші заняття. Сплануйте для себе години роботи й відпочинку і намагайтеся чітко дотримуватися свого графіку.

 

9. Виходьте інколи з дому. Гм… це все. Додати нема чого.

 

10. Бувалі фрілансери кажуть, що треба мати фінансовий НЗ, аби не перебувати у повній залежності від того, є замовлення, чи немає. Отож якщо вам дозволяють обставини – створіть собі “стабілізаційний фонд”.

 

11. Намагайтеся працювати з пристрастю. Люди, які захоплені власною справою, навіть у випадку значних навантажень не відчувають їх і не піддаються стресам. Прихильники позитивної психології кажуть, що людина, яка не заробляє великих коштів, але любить те, що робить, і робить те, що любить, значно щасливіша ніж та, яка працює на роботі, яку ненавидить – навіть за значну зарплатню.

 

Власне, ніщо не заважає вам перейти на будь-яку іншу роботу, або взагалі покинути працювати. Якщо вам від цього стане краще – зробіть це. Якість життя, ваше самопочуття – найголовніше. Але впевнений, що у більшості з вас є власні методи запобігання й боротьби із “вигорянням”. Можете поділитися ними з читачами нашого сайту.

 


 

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
* * *
Отримуйте новини там, де вам зручно:
Facebook / Твіттер / Український простір