Сьогодні ми пропонуємо нову статтю від нашого партнера Тетяни Острогляд про переїзд у Хорватію, працевлаштування в хорватській компанії і відкриття свого бізнесу, про те, яку мову треба знати для імміграції і де краще жити – на морі чи в столиці.

Фото: tripimpressions.xyz
Фото: tripimpressions.xyz

Я – не консультант з імміграційних питань, не знаю багатьох деталей. По професійні консультації раджу звертатися до професіоналів, які точно знають більше за мене. Я ж просто веду блог про наш досвід переїзду в Хорватію. Але мені досить часто пишуть із запитаннями про переїзд. Намагаюся відповідати всім, бо нещодавно сама шукала інформацію і просила допомоги. Тут я зібрала свої відповіді в один текст. Якщо думаєте про переїзд у Хорватію – прочитайте його. Але зважайте на те, що все це – моя особиста думка.

До Хорватії емігрувати складно

Ніякої програми, як у США чи Канаді, тут немає. І навіть навпаки – тут максимально захищають свій ринок праці від іноземців. У цьому є і великий плюс – тут немає біженців, нелегалів і людей, що живуть на допомогу і маються від неробства. Тому тут низька злочинність і дуже комфортне життя.

Якщо ж дуже хочеться, то складнощі можна подолати. Хорватія – класна країна. Вона варта будь-яких зусиль. Я вас не відмовляю, але треба дуже добре уявляти собі шлях легалізації і кількість зусиль.

Щоб отримати дозвіл на проживання в Хорватії, у вас має бути причина. Єдина причина (якщо ви не одружитеся з громадянином Хорватії) для хорватської поліції – те, що у вас тут є робота.

Варіантів у вас два: працевлаштуватися найманим працівником або відкрити свій бізнес, в якому ви самі себе працевлаштуєте.

Варіант 1: працевлаштування у хорватській компанії

Запитання: чи можна отримати роботу програміста іноземцю в Хорватії?

Працевлаштуватися програмістом, думаю, можливо. IT-фахівці потрібні скрізь і навіть в такій маленькій країні, як Хорватія. Українські фахівці цінуються. Для початку нагугліть хорватські IT-компанії і розішліть їм своє резюме англійською. Англійської мови вам більш ніж достатньо – всі освічені люди тут вільно нею володіють. А хорватську вивчите по ходу, вона нескладна для українців.

Жити на морі навряд чи вийде

Але треба розуміти, що жити на морі навряд чи вийде. IT-компанії розташовані в континентальній частині країни – в Загребі, Осієку. На морі ніякого бізнесу, крім туризму, майже немає. Ми теж мріяли жити на море. А потім приїхали, розібралися і зрозуміли, що на морі сезон триває із травня по жовтень. А потім життя зупиняється. Тому обрали Загреб – тут життя і робота є весь час. Від Загреба до моря 150 км автобаном – це 2 години. Якщо будете мати хорошу роботу в Загребі, на море зможете їздити хоч кожні вихідні.

Для працевлаштування іноземця хорватська компанія мусить мати статутний капітал 100 000 кун і щонайменше 3 працевлаштованих хорвата. Вам треба буде напружитися самому і напружити хорватського роботодавця зі збором документів і з походами в поліцію. Але, знову-таки, це питання бажання. Ми зібрали і зробили всі папірці за 2 місяці. І отримали посвідки на проживання й дозволи на роботу.

Якщо зважитеся, я список документів вишлю і якісь поради щодо їх збирання і заповнення дам.

Ваша сім’я може отримати посвідки на проживання через возз’єднання сім’ї. Досить того, що ви маєте роботу.

Запитання: чи можна працевлаштуватися бухгалтером?

Про роботу бухгалтером – не знаю. Бухгалтерія відрізняється дуже. Вам треба буде вільно знати хорватську мову, хорватське законодавство і, мабуть, отримати якусь ліцензію.

Запитання: іноземці з якими професіями взагалі потрібні в Хорватії?

Можу сказати тільки по тому, що читала, чула в поліції або від знайомих іноземців у Загребі. Потрібні: спортсмени, артисти, балетні танцівники, лікарі, суднобудівні спеціальності.

Іноземці можуть працевлаштуватися 1) в рамках виділених державою квот на різні спеціальності, і 2) поза квотами як “ключові фахівці”.

Про квоти

Щороку в грудні уряд Хорватії приймає рішення на наступний рік. Шукати треба за запитом: kvote za zapošljavanje stranca 2017. Потрапите на сторінку Хорватського департаменту праці. І там є посилання на Рішення щодо квот на поточний рік. Гугл-перекладача вистачить, щоб зрозуміти, які професії там вказані.

Про квоти є стереотип, що потрапити в них неможливо, що їх ділять серед своїх ще в грудні. Але це міф. Навіть в середині року є сенс питати. Наприклад, ми в червні сходили в поліцію і запитали. І виявилося, що нерозібрані квоти є. У Законі про іноземців є перелік документів, які треба подавати за квотою. Гугл-перекладача теж вистачить, щоб зрозуміти основну інформацію.

Щодо квот є одне величезне АЛЕ: якщо чоловіка, наприклад, за квотою взяли на роботу, то дружина й діти не можуть отримати посвідки на проживання на підставі возз’єднання сім’ї протягом двох років.

Працевлаштування поза квотами

У Хорватії брак високоосвічених фахівців. Тому вони допускають можливість найму висококваліфікованих іноземців на ключові посади: директор з маркетингу, з продажу, головний інженер і так далі.

Компанія, яка вас працевлаштовує поза виділеними квотами, повинна:

 • пояснити державі, чому вона не змогла знайти потрібного фахівця серед громадян Хорватії
 • довести за допомогою ваших дипломів і різних документів, що ви високоосвічений фахівець
 • дати вам високу зарплату – близько 1100 євро, з яких 400 піде на податки
 • мати 100 000 кун (близько 14 000 євро) статутного капіталу. Це не проблема – його можна збільшити і компанія його може використовувати, це не заморожені гроші
 • мати 5 працевлаштованих громадян Хорватії (в якомусь випадку потрібні три хорвата, в якомусь п’ять. У нас на двох працевлаштованих українців довелося показувати робочі контракти з 8 громадянами Хорватії. Тому пишу максимальну кількість на одного)
 • зібрати велику купу папірців

Усе це піддається реалізації – ми це пройшли.

Варіант 2: свій бізнес

Щоб зрозуміти, який бізнес тут відкривати, в ідеалі, треба приїхати і трохи тут пожити, поговорити з людьми. У мене відчуття, наприклад, що ми з 2016 року приїхали на машині часу в 2010 рік. Роблю висновки з ресторанної моди. Тут у розпалі мода на суші, а Україні вона минула три роки тому. І так далі.

Країна дуже маленька – 4 мільйони людей. І не всі бізнеси, успішні в Україні, можуть піти тут. Наприклад, онлайн-магазинів тут мало. Треба самому якось зрозуміти й відчути, що тут може піти.

Але свій бізнес (незалежно від того, в якій країні) – це повинна бути сильна внутрішня потреба. Знаю багатьох людей, які не були готові до власного бізнесу. Людина може бути відмінним найманим фахівцем, але не бізнесменом. Не відкривайте бізнес тільки тому, що треба легалізуватися в Хорватії. Якщо ви комфортно почуваєтеся в роботі на когось і не палаєте бажанням мати щось своє, то відкривати свого не треба. Свій бізнес – це певним чином добровільне рабство. Треба мати дуже твердий мотив.

Без сильної ідеї, яка вестиме вперед і надаватиме впевненості, буде важко.

Те, що не маєте досвіду – неважливо. Усі колись не мали досвіду. Якщо дуже хочеш, все буде.

Якщо ви таки відкриваєте свою фірму і працевлаштовуєте себе як директора

На директора-іноземця вам потрібно:

 • платити самому собі близько 1100 євро на місяць зарплати, з яких 400 євро підуть на податки
 • найняти 3 хорватів на середню ЗП по країні – це по 600 євро на людину
 • показати прибуток в кінці першого року
 • мати статутний капітал 200 000 кун (не менше 25 тисяч євро)

Якщо ваша фірма працювати не буде, а буде просто існувати як привід отримати посвідку на проживання, то її утримання (зарплати, податки, бухгалтер) становитиме близько 15 000 євро в рік. Квартира – 400-500 євро на місяць, їжа – десь 500 євро в місяць. Усе разом близько 2500-3000 євро на місяць.

Висновок такий: не впевнені – не стрибайте! А якщо вирішите – переїзд можливий, хоч і з зусиллями. Розповім і допоможу будь-якою інформацією.

Тетяна Острогляд

Поділитися:
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Leave a Comment