На Росії прийнято називати білорусів “братнім народом”, а Білорусь – “братньою республікою”.

Belarus02

Так само часто росіянці стверджують, що культурної дистанції між країнами не існує, оскільки росіянців і білорусів об’єднує спільна історія, російська літературна мова, і приналежність більшості білорусів до Російської православної церкви.

При цьому потужним аргументом виступає теза, що “Белоруссия” – учасник усіх інтеграційних проектів, ініційованих Росією на пострадянському просторі: “Союзної держави Росії і Білорусії”, “Євразійського союзу”, “Організації Договору про колективну безпеку” та інших. Проте всі ці тези й аргументи – лише публічна сторона зовнішньополітичних та ідеологічних цілей російського керівництва щодо Республіки Білорусь.

Реальність полягає в тому, що Росія використовує різні методи, намагаючись утримати Білорусь у сфері свого впливу, нейтралізуючи при цьому будь-які прояви патріотичних настроїв у білоруському суспільстві. Будь-яка діяльність конкретних особистостей чи організацій, яка має антиросійську спрямованість і впливає на відродження білоруської ідентичності, зустрічає жорсткий опір з боку російського керівництва і спецслужб. У цьому контексті варто акцентувати увагу на інформаційній кампанії, яку на початку 2016 року розгорнули російські та білоруські ЗМІ з метою дискредитації діяльності спортивно-патріотичного клубу “Ваяр”, який є активним крилом білоруського суспільно-політичного опозиційного руху “Молодий Фронт “.

Матеріали на цю тему характеризувалися звинуваченнями в “поширенні ідей нацизму й мілітаризму”, а також “створенні ультранаціоналістичної політичної платформи, діяльність якої може призвести Білорусь до трагічних наслідків і руйнування держави”. Характерно, що ця кампанія залучила для реалізації своїх цілей центральний інформаційний ресурс міністерства оборони Білорусі, що підтверджує активну діяльність потенційних агентів впливу Російської Федерації у вищому військово-політичному керівництві Білорусі. Для більшості експертів, політичних та громадських діячів, а також членів “Ваяра” і “Молодого Фронту” така реакція пропагандистів не стала сюрпризом, оскільки це вкладається в загальну концепцію “Русского мира”, але, схоже, підопічні Владіміра Путіна не врахували кількох важливих моментів.

По-перше, на території Білорусі діє понад 100 офіційно зареєстрованих і нелегальних проросійських організацій, детальний перелік яких опублікував “Молодий Фронт”, назвавши цей список “чорною сотнею” за аналогією із загонами російських монархістів, які 100 років тому заради захисту імперії через погроми й насильство розправлялися з інородцями. Найяскравішими представниками цього списку можна назвати білоруське представництво “Россотрудничества”, інформаційно-аналітичний портал “Имперія”, військово-патріотичний клуб “Казачий спас”, спільноту “Антимайдан”, міжнародний рух “Интернациональная Россия”, “Євразійський громадянський союз”, “Русское культурно-просветительское общество”, «Русь молодая», «Русский дом», десятки православних військово-патріотичних клубів тощо.

Усі перераховані організації представляють величезну небезпеку для Білорусі, оскільки діють за підтримки російського керівництва, під заступництвом РПЦ, переслідуючи головну мету – підготовку бази для можливої ​​реалізації кримського сценарію і відкритої агресії з боку РФ.

Як підкреслив лідер «Молодого Фронту» Дмитро Дашкевич, саме для протидії прокремлівській п’ятій колоні і був створений спортивно-патріотичний клуб «Ваяр», а ще – для безпосередньої підготовки патріотів країни до опору можливій ​​окупації з боку Росії.

По-друге, вся кампанія проти “Ваяра” і “Молодого Фронту” – це інерція пропагандистської машини РФ, а реальною причиною занепокоєння російського керівництва і його ставлеників у Білорусі послужила акція зі збору матеріальної допомоги для білоруських добровольців, що беруть участь у війні на Донбасі на боці України.

Їх вельми турбує той факт, що націоналістичний рух Білорусі набуває безцінного досвіду ведення бойових дій безпосередньо з російсько-терористичними підрозділами, які з великою часткою імовірності в близькому майбутньому можуть бути спрямовані і до Білорусі для “розширення життєвого простору імперії”, як виразно заявляють творці “Комітету 25-го січня”, серед яких фігурує і міжнародний терорист Ігор Стрєлков-Гіркін, що активно брав участь у реалізації кримського сценарію й окупації українського Донбасу.

Переважна більшість цих імперських шовіністів взагалі не розглядають самостійності білоруського народу й навіть заперечують його існування. На Росії з кожним днем збільшується потреба “сильної руки”, яка проявилася раптово й 2014 року спрямувала свої зусилля на Україну в момент, коли вона стікала кров’ю своїх найкращих синів, які віддали життя за свободу й демократію. Ця потреба неминуче призведе до появи у владі людей, які вважають режим Путіна занадто м’яким і неповоротким. Тому подібні спортивно-патріотичні клуби, як «Ваяр», повинні організуватися по всій країні, в кожному районному центрі та селищі, незважаючи на можливу значну протидію як адептів російського світу, так і потенційних агентів впливу Російської Федерації. Патріоти повинні не тільки на словах декларувати своє бажання захищати суверенітет і територіальну цілісність свого краю, а й на практиці вміти це ефективно робити.

Як зазначив Дмитро Дашкевич, такі ініціативи, як «Ваяр», збір коштів для білорусів, які воюють в зоні АТО на боці України, акції солідарності з Україною, зростання впливу білоруських націоналістів розривають шаблони російським шовіністам, які донедавна були впевнені, що в Білорусі їм будуть чистити чоботи – а зараз вони усвідомлюють, що замість взуттєвої щітки в руках у багатьох буде автомат.

ІнформНапалм

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment