Задіяний Росією в Україні “гібридний” сценарій війни може застосувати Сербія проти Хорватії. Хорватським Кримом може стати Вуковар.

Як в Україні переважна більшість політиків наголошує на “стратегічному партнерстві” з Росією (навіть незважаючи на неприховану агресію з боку РФ), так і чимало хорватських політиків воліють танцювати так, як грає Сербія. Хоча Хорватія вже член НАТО і ЄС, а Республіка Сербія досі не може стати в один ряд з визнаними європейськими країнами через балканські війни 1990-х–2000-х років. Але звичка слухатися старшого брата спрацьовує не тільки в українських посадовців, а й у хорватських.

Причому так само, як російські очільники і плебс звинувачують українців у нацизмі і ще бозна-яких гріхах, так і серби постійно репетують про те, що хорвати, мовляв, нацисти й усташі. Натомість самі серби вважають, що вони – переконані інтернаціоналісти (які добровільно їдуть в Україну воювати за російські інтереси на Донбасі).

Також читайте:
Проти українців на Донбас приїхали воювати серби

Під час Вітчизняної війни у Хорватії (війни за незалежність Хорватії від Югославії) біля Вуковару відбувалися чи не найжорстокіші бої. Хорвати досі пам’ятають Вуковарську битву як одну з найболючіших сторінок тієї війни.

Пам’ятають про неї і серби. Близько чверті населення Вуковару складають етнічні серби, які вимагають, щоб їм законодавчо дозволили використання кирилиці (читайте – сербської мови) і забезпечили їхні мовні права. Законним шляхом вуковарські серби домогтися цього не можуть, бо їх замало для надання статусу офіційної мови регіону (за хорватським законодавством національна меншина має становити третину чисельності населення адміністративно-територіальної одиниці для офіційного використання її мови). Тож серби вимагають адміністративного (шляхом ухвалення відповідного адміністративного акту) вирішення цієї проблеми.

Хорватська влада, схоже, не збирається захищати хорватську мову у цьому регіоні. Натомість влада Сербії намагається усіма засобами підтримати сербську громаду у Вуковарі, щоб змусити уряд Хорватії виконати вимогу про кирилицю. Для Сербії це питання – дуже важливе, бо сербська мова хоч офіційно і кирилична, та на практиці усе більше переходить на латиницю, і без жодних зусиль з боку Хорватії, як це прагнуть показати серби. На жаль, кириличне письмо не витримує конкуренції з латиницею ні в Сербії, ні в Боснії і Герцеговині. Тож серби хочуть домогтися такої мікроперемоги на “міжнародній арені”, а якщо простіше – просто протидіяти хорватам.

Також читайте:
Хорвати борються з наступом сербів і кирилиці

У хорватському політикумі все більшої ваги набирають різноманітні просербські партії, і навіть одна з найвпливовіших партій – Хорватська демократична співдружність – все більше схиляється до угодовства із Сербією. Вуковарські ж серби, як і сербські владні кола, сподіваються, що наступні парламентські вибори у Хорватії стануть достатньо результатичними для просербських політичних сил. У такому разі вони матимуть змогу оголосити у Вуковарі референдум за приєднання до Сербії.

Тож якщо хорватська влада і громадськість не виявлять достатньо міцності у мовно-політичних питаннях, знову оберуть просербську владу – Хорватія може отримати свій власний Крим.

Володимир Криницький
krynytsky.v@gmail.com

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment