Днями Президент фактично втрутився у діяльність уряду, своїм авторитетом змушуючи Міністерство соціальної політики змінити його плани.

“Петро Порошенко показав, що держава на боці IT-сектору, повідомивши, що питання законопроекту Мінсоцполітики щодо ФОП закрито, – пише на своїй сторінці в Фейсбуці Світлана Кушнір. – Нагадаю, що комусь дуже «розумному» прийшла думка, як обкласти підприємців новим податком. Наше Мінсоцполітики в рамках пошуку нових фінансових надходжень до бюджету запропонувало законопроект, в якому бізнесу заборонялося оформляти своїх співробітників як фізичних осіб-підприємців – ФОП. Цей законопроект найсильніше вдарив би саме по IT-сектору. Оскільки саме в цій сфері більшість трудових відносин між працівниками і роботодавцями оформляються якраз таким чином”.

Як стверджує Кушнір, Президент своїм авторитетом примусив міністерство припинити спроби усунути “сірі” схеми в одній з галузей економіки.

“Якщо говорити про те, чи законно президент відреагував на пропозицію уряду – це не зовсім узгоджується з Основним законом, оскільки голова держави не керує економічним блоком. Більше того, відповідно до політичної реформи 2004 року, відновленої у 2014 році, президент жодним чином не впливає на уряд, що формується коаліцією парламентських фракцій. Тому заяву Петра Порошенка треба сприймати як реакцію політика на резонансну ініціативу. Жодним чином упливати на подальшу долю цієї та інших урядових ініціатив він не має права, – каже експерт Центру структурної політології “Вибір” Лілія Брудницька. – Тому питання не в тому, чи легалізує президент якусь “сіру” чи “білу” схему, а в тому, чи має право він як посадовець робити якісь натяки, характеризувати якісь пропозиції уряду та очікувати, що Кабмін діятиме у суворій відповідності з побажаннями голови держави”.

“В країні існує дві системи оподаткування – загальна та спрощена. Обидві передбачені законом, тому не можна говорити про порушення законодавства. ФОПи, як правило, користуються спрощеною системою, – нагадує Сергій Пузенко. – До речі, ідеться не завжди про менший податок, а здебільшого про простоту його адміністрування порівняно з загальною системою. Це важливо з огляду на сваволю та повну безкарність фіскальних органів. Якщо дослідити податки великих компаній на загальній системі, то можна з’ясувати, що у відсотках до загального обсягу продажів вони платять податків не більше, ніж ФОПи. Крім цього, ФОПи сплачують єдиний соціальний внесок, який замінює в спрощеній системі нарахування на заробітну платню. Отже, не можна визнавати спрощену систему як засіб ухиляння від податків. До того ж, її скасування буде означати посилену трудову міграцію ІТ працівників”.

“Вибачте, але це повна нісенітниця, – заперечує політолог Вадим Сосновський. – Хотів би запитати в пана Пузенка, якщо ФОП платять стільки ж податку, як і підприємства, то через що ж алярм? Фахівцеві вигідніше – і простіше! – працювати найманим працівником і не думати про звітності та інші «принади» життя ФОП. Чи вам здається, що фіскальні органи до підприємств ставлять упереджено, а до ФОП – як мама й тато? Якби оформлення працівників як ФОП не було ухиленням від сплати податків – жодне міністерство не зацікавилося б цим процесом, бо не бачило б у цьому вигоди для бюджету. Якщо і так, і так держава отримує однаковий обсяг податків – навіщо паритися? А якщо ви стверджуєте, що ФОП платять не менше – я вас запрошую взяти цифри і ми подискутуємо”.

“Те, що Президент підтримав той чи інший варіант вирішення питання з ФОПами в IT-сфері, свідчить про викривлення системи влади в Україні, де президент має такий вплив на економічні процеси. Щодо самої схеми. Звертаю увагу, питання було підняте на тлі анонсованих саме Президентом виплат компенсацій пенсіонерам (2410 грн) за рахунок «євробляхерів». Можливо, були думки швидко зібрати кошти з айтішників ще на якусь «добру справу», і терміново, адже раніше «сірі» схеми не муляли ані Мінсоцполітики, ані Мінфіну, – але не вдалося зробити це швидко. А фактор часу, вочевидь, має значення, тому президент і дав відмашку «назад» і ще й попіарився на актуальній темі. Підозрюю, нині представники айті-сфери та уряду ведуть інтенсивні консультації щодо суми разового «відкупу». До слова, у середньовічній Франції свого часу ломбардські банкіри саме так запобігли своєму вигнанню з країни, запропонувавши королю величезний займ під мінімальні відсотки”, – нагадує Лілія Брудницька.

Нагадаємо, Президент України Петро Порошенко публічно різко виступив проти ініціативи Міністерства соціальної політики заборонити підприємствам оформлювати співробітників як фізичних осіб-підприємців.

Поділитися:
 • 133
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  133
  Shares

Leave a Comment