Верховна Рада 334 голосами внесла поправки до Конституції, які закріпили курс на повноправне членство в Європейському Союзі та НАТО.

Документ підтримали депутати з фракцій БПП, “Народний фронт”, “Самопоміч”, “Батьківщина” та “Радикальна партія”, а також більшість позафракційних та група “Воля народу”. Проти висловилась фракція “Опозиційний блок”.

Це остаточне голосування. Поправки набудуть чинності після підписання закону спікером парламенту і президентом.

Проект змін до Конституції подав у вересні 2018 року президент Петро Порошенко. Він був у Верховній Раді під час голосування у четвер й закликав депутатів підтримати проект.

Депутати, які підтримували поправки, визнавали, що це може бути частиною передвиборчої кампанії президента, але погодились з важливістю такого кроку.

Про це з трибуни парламенту говорили керівники фракцій “Самопомочі”, “Батьківщини” та “Радикальної партії”.

Вступ до НАТО та ЄС був однією з найважливіших тем форуму Петра Порошенка, коли він заявив про балотування на другий президентський термін.

20 вересня Верховна Рада включила документ до порядку денного і відправила на висновок до Конституційного суду. 22 листопада депутати схвалили поправки у першому читанні й мали чекати початку нової сесії для остаточного схвалення.

Внесення поправок до Конституції не означає швидкого вступу до НАТО чи Євросоюзу. Для цього ще потрібно виконати багато умов і провести необхідні реформи.

Петро Порошенко обіцяє, що у разі обрання його президентом тільки під кінець його другої каденції Україна може стати кандидатом у члени ЄС та отримати план дій щодо членства у НАТО.

Президент обіцяв, що для вступу до НАТО має відбутись референдум, щоб українці висловили свою згоду на таке рішення.

Що запропонував президент

Зміни до Конституції додають формулювання про європейську та євроатлантичну інтеграцію до преамбули та ще трьох статей Конституції.
Ще одна новація – прибрати з перехідних положень пункт 14 про тимчасове використання існуючих військових баз для іноземних формувань на правах оренди.

Це роблять, щоб Конституція формально не дозволяла перебувати в Криму Чорноморському флоту Росії.

“Підтверджуючи європейську ідентичність Українського народу і незворотність європейського та євроатлантичного курсу України”, – тепер йдеться у преамбулі до Конституції.

У статті про повноваження Верховної Ради “визначення засад внутрішньої і зовнішньої політики” доповнили формулюванням – “реалізації стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору”.

До повноважень президента додали, що він гарант цієї реалізації, а Кабміну – що він забезпечує цю реалізацію.

Ініціативу президента пояснюють небажанням допустити реванш. Щоб наступна, можливо, більш проросійська влада не змогла відіграти назад інтеграцію в ЄС та НАТО, адже знайти для цього 300 голосів буде складно.

Анонсуючи цю ініціативу ще 24 серпня 2018 року, Петро Порошенко заявив, що “існує очевидна загроза ревізії європейської та євроатлантичної стратегії під впливом різних зовнішніх та внутрішніх обставин”.

У пояснювальній записці до законопроекту президент нагадав, що спроба Віктора Януковича відмовитись від європейського курсу спричинила Революцію гідності.

Якщо ж закріпити європейську та євроатлантичну інтеграцію у Конституції, то, мовляв, навіть новий президент і парламент так просто змінити зовнішньополітичний курс, як це сталось у 2010 році за Януковича, не зможуть.

“Позитивна бутафорія”, – так назвав ці зміни депутат від “Свободи” Юрій Левченко, який вважає закріплення курсу на ЄС і НАТО порожньою декларацією.

Він каже, що такі формулювання не завадять у майбутньому розвернути курс країни.

Проти конституційного закріплення руху до НАТО у парламенті чітко виступили тільки представники фракції “Опозиційного блоку” та групи “Опозиційної платформи – За життя”.

Соціологічні дослідження показують, що серед їхніх виборців більшість не підтримують вступ до НАТО та ЄС.

Поділитися:
 • 113
 • 45
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  158
  Shares

Leave a Comment