Уроки української від Рути. Урок 2

Вітаю! Сьогодні у нас другий урок рідної мови від Оляни Рути. До речі, сьогодні Оляна відзначає свій день народження. Від себе, колективу та усіх читачів “Українського інтернету” вітаємо нашу молоду, вродливу, розумну, добру і талановиту подругу з її персональним святом! Особисто я впевнений, що якби таких людей, як Оляна, було на цьому світі більше – жити було б значно краще та цікавіше. Усіляких тобі гараздів і нестачі фізичних сил від тих гараздів відбитися!

А зараз перейдемо до уроку. Як і минулого разу, на мій превеликий жаль, урок побудовано на матеріалі “нашого виробництва”. Це саме наші (мої, Олегові та Володимирові) помилки ми сьогодні знову розглядаємо.

1. В одному з постів ми вжили вислів “користується популярністю”. Як і у більшості випадків, така конструкція є калькою з російської. Українською правильно буде: має популярність, популярний.

2. Частенько у публікаціях, що мають серійний характер (як от “Уроки української від Рути”) можна зустріти вислів на кшталт “мову про це продовжимо у наступних постах”. Таке вживання цих слів не є правильним. Правильним буде таке словосполучення: поведемо мову, мову вестимемо.

3. Наша мудра вчителька нагадує, що по-різному пишеться через дефіс, а не якось інакше. Не забувайте!

4. Коли у своїх творах ми вживаємо слово тощо, то кому перед ним ставити не треба.

5. Серйозне питання: Як правильно українською: курити чи палити цигарки й люльки? Я завжди вважав, що правильним є варіант “палити”, а те, що пишуть на пачках сигарет – помилка. В літературі частіше зустрічав варіант “палити”, а в народі більше вживається “курити”. Виявляється, я дуже помилявся.

Дієслово “палити” вживається у значенні “вдихання продуктів згоряння тютюну”, але має воно й більш поширене значення – “розводити багаття”, “знищувати вогнем”, від чого виник іменник “палій”, тобто – той, хто щось знищує вогнем. Насправді, вислови “палити тютюн” і “курити тютюн” – тотожні. Але з тієї причини, що “палити” має ще одне значення, мовознавці радять уникати непотрібної двозначності, й у випадках, коли мова йде про тютюнові вироби, вживати лише слова “курити” та “курець” ( а не “палити” й “палій”).

На цьому урок завершується. Любіть рідну мову, пишіть українською! Па-па!

Поділитися:
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share


Телеграм-канал Мова й історія

Be the first to comment

Leave a Reply