У Інституті міжнародних відносин відбулася презентація колективної монографії “Українська Революція гідності, агресія РФ і міжнародне право”, присвяченої пам’яті Героїв Небесної Сотні.

Як зазначив професор Василенко, ця книжка повинна стати надбанням суспільства, адже є справді новаторською. Вона містить міжнародно-правовий аналіз контроверсійних питань та непересічних подій сучасної політичної історії нашої держави.

Книжку створено за ініціативою Української асоціації міжнародного права у співпраці з Інститутом міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Роботу над нею була започатковано влітку, отже, книжка вийшла у рекордні строки. Але це жодним чином не вплинуло на її фундаментальне політичне та юридичне значення.

Упорядник і редактор Олександр Задорожній зазначив, що в унікальному проекті Української асоціації міжнародного права об’єдналися юристи-міжнародники чотирьох поколінь. До авторського колективу монографії увійшли 56 правників, серед яких – провідні спеціалісти у сфері міжнародного права, викладачі українських університетів, юристи-практики.

Надзвичайно важливо, що українська доктрина міжнародного права йде нога в ногу з практикою і реальним життям.

Праця налічує більше тисячі сторінок тексту. Книга включає 48 підрозділів, кожен з яких піднімає актуальне для України питання і формує стосовно нього міжнародно-правову оцінку.

Загалом у монографії розглянуто: грубі і масові порушення режимом Януковича основних прав людини, зокрема, права громадян на збори, права на мирний протест; надана кваліфікацію злочинів проти людяності, скоєних режимом Януковича під час Революції гідності, та обґрунтовано необхідність відповідальності за них; доведено легітимність актів Верховної Ради України, правомірність і легітимність української влади з 21 лютого по 25 травня 2014 року; доведено правомірність та конституційність позачергових виборів Президента України 25 травня 2014 року; обґрунтовано міжнародну протиправність та антиконституційність так званого “референдуму” в АР Крим та подальшого приєднання АРК до РФ як незаконної анексії української території Російської Федерацією; обґрунтовано міжнародну протиправність підтримки РФ проявів сепаратизму на сході Україні, а також протиправність ескалації збройного конфлікту на сході України, антиконституційність та протиправність терористичних та сепаратистських утворень; підтверджено міжнародно-правову складову європейського вектору зовнішньополітичного курсу України; проаналізовано правові підстави та юридичні наслідки підписання Угоди про асоціацію України з ЄС; проаналізовано юридичний складник підтримки міжнародною спільнотою територіальної цілісності та незалежності України в її боротьбі проти агресії РФ, що порушила основні принципи і загальновизнані норми і зобов’язання erga omnes; обґрунтовано необхідність застосування у збройному конфлікті на сході України принципів і норм міжнародного гуманітарного права, а також досліджено інші міжнародно-правові і правові питання української Революції гідності і агресії Російської Федерації проти України.

Уже неодноразово висловлювались побажання щодо перекладу книжки для міжнародної спільноти. Імовірно, саме її сторінки стануть роз’ясненням позиції української сторони щодо драматичних подій, які відбулися у нашій країні.

Оксана Олійник

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment