Сьогодні, 27 березня, члени праворадикальних організацій провели акцію протесту проти НАТО на Площі Республіки й біля будівлі Сербської телерадіокомпанії (Радио-телевизије Србије, РТС) у Белграді.

Про це повідомляє сайт газети Политика.

Акція проти НАТО почалася на Площі Республіки в сербській столиці, де зібралося близько 2 тисяч мітингувальників (населення Белграда становить близько 1,5 млн осіб).

Мітингарі несли з собою прапори Сербії і Росії, російські імперські стяги (чорно-жовто-білі), портрети президента РФ Владіміра Путіна. Гаслом учасників заходу було: “Опір окупації, Сербія – не колонія НАТО”.

Фото: radiosarajevo.ba
Фото: radiosarajevo.ba

Близько тисячі учасників вирушили до будівлі Сербського телебачення. Учасники акції вимагали, щоб керівництво телекомпанії надало їм можливість у прямому ефірі висловити свою незгоду з домовленостями Сербії і НАТО.

Представниця протестувальників біля РТС Милиця Джурджевич закликала присутніх вшанувати хвилиною мовчання співробітників сербського телебачення, що загинули під час бомбардувань НАТО.

“Колись новини на РТС починалися національним гімном, а зараз – “Одою радості” (гімн ЄС. – В.К.) і пропагують НАТО”, – сказала Джерджевич і додала, що РТС провадить антисербську політику.

Учасники акції скандували образливі гасла на адресу очільника уряду Александра Вучича і президента Томіслава Ніколича, вимагали провести референдум, на який винести питання, чи слід Сербії укладати угоди з НАТО і виконувати раніше укладені угоди.

Фото: radiosarajevo.ba
Фото: radiosarajevo.ba

Як ми писали, парламент Сербії ухвалив закон щодо ратифікації Угоди про співпрацю з НАТО, і президент республіки Томіслав Ніколич мав його підписати. З цього приводу сербське суспільство роздирають все нові суперечки.

Частина фахівців і звичайних громадян, переважно з правого боку політичного спектру, вважає, що Ніколич не повинен і не має права підписувати закон, який надає можливість військам НАТО перебувати на території Сербії. Сербські праві й проросійські сили вважають НАТО агресивним блоком, своїм ворогом і ворогом Росії. Натомість проєвропейська опозиція вітає ухвалення закону й закликає до якнайшвидшого його підписання і втілення в життя.

Утім, критики закону й влади не в усьому праві й не скрізь висловлюються щиро. По-перше, домовленості з НАТО засновані на положеннях програми “Партнерство заради миру” і укладені задовго до приходу у владу Ніколича й Вучича.

“Договір підписав я з тодішнім Генеральним секретарем НАТО Яапом де Хоопом Схеффером, – каже колишній міністр закордонних справ Союзної держави Сербії і Чорногорії Вук Драшкович. – Ішлося про безперешкодний прохід сербською територією військ НАТО у Косово для захисту сербського населення, наших храмів і монастирів – НАТО захищало там наших громадян від албанських екстремістів. Договір відповідав тодішній державній стратегії євроатлантичної інтеграції. Слід нагадати, що від атлантичної інтеграції Сербія відмовилася тільки після проголошення незалежності Чорногорією і розпаду Союзної держави”.

Про це каже й теперішній прем’єр Сербії Александар Вучич, наголошуючи, що Сербія зберігає військовий нейтралітет, а НАТО досі захищає сербів у Косові. Чомусь опозиція не захищає сербські святині в Косові й Метохії, каже Вучич, а тільки критикує владу.

При цьому в Сербії за останніми опитуваннями 48% громадян – за членство їхньої країни в ЄС.

Володимир Криницький

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment