21 вересня 2014. – Міська рада столиці Сербії Белграда ухвалила контроверзійне рішення: перейменовано один із символів міста – вулицю Загребську.

Надалі колишня Загребська вулиця матиме ім’я Коча Поповича, колишнього міністра закордонних справ Югославії, учасника Іспанської громадянської війни, військового діяча часів Другої світової війни у Сербії, повідомляє blic.rs .

Слід визнати, у Сербії щодалі ширше практикується увічнення пам’яті діячів Югославії комуністичної епохи. Місцеві політологи зазначають, що “дух Тіто” просто таки висить у повітрі. Сербська влада грає на цих суспільних настроях, не усвідомлюючи усієї їхньої небезпеки.

Відтепер з усіх столиць колишніх югославських республік лише Загреб не матиме у Белграді “своєї” вулиці, і це неприємний символ, вважають противники такого рішення. Голова депутатської групи Демократичної партії у раді Белграда Балша Божович закликав своїх колег повернути до топонімів сербської столиці назву “Загребська вулиця”. Ба більше, він вважає, що так має називатися одна з центральних белградських вулиць.

Божович заявив, що група демократів у столичній міській раді не братиме участь у руйнації того, за чим Белград пізнають як європейську столицю.

“Це (існування Загребської вулиці у Белграді. – В.К.) не питання адміністрування, а питання символізму і взаємовідносин, а також того, чи Белград – світове місто, чи вже ні. <...> Белград мусить бути містом майбутнього, а не місцем повернення до минулого та його ганебних сторінок”, – вважає Божович.

Між тим, наразі лише чорногорська столиця Подгориця досі зберегла вулиці, поіменовані на честь столиць усіх інших колишніх республік СФРЮ: тут є вулиці Белградська, Загребська, Люблянська, Сараєвська і Скоп’євська.

У Загребі є вулиці Люблянська та Сараєвська.

У словенській столиці Любляні залишилася тільки вулиця Скоп’євська.

У Сараєво після Боснійської війни було перейменовано всі вулиці, що стосувалися Сербії. Одначе боснійці залишили Загребську і Люблянську вулиці, і це теж досить символічно.

Володимир Криницький

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment