Трамп розбиває сербські надії

Поточні події далі утверджують розуміння, що зрозуміти Дональда Трампа дуже важко, якщо взагалі можливо. Сподівання його потенційних партнерів одне за одним летять шкереберть.

Громадську думку Сербії збурила новина, що адміністрація Трампа підтримує формування збройних сил частково визнаної Республіки Косово. Цю інформацію з посиланням на слова міністра оборони США Джеймса Меттіса передає RTK (Радіо і телебачення Косова).

Згідно з повідомленням, офіційна позиція МО США полягає в тому, що Косово має сформувати власні збройні сили, а Сербії доведеться визнати незалежність Косова до вступу в ЄС.

Американський міністр оборони схвалив зусилля ЄС з налагодження стосунків між Пріштіною і Белградом, наголошуючи, що процес має тривати аж до цілковитої нормалізації відносин між двома країнами. Така підтримка незалежності Косова дощенту руйнує сподівання сербської громадськості й політиків на Трампову допомогу.

Націоналісти з Сербської радикальної партії на чолі з Воїславом Шешелем підтримують Дональда Трампа. Фото: n1info.com

Варто згадати, що і Російська Федерація, і Сербія покладали великі надії на кардинальну зміну політики США після приходу до влади Дональда Трампа.

Росіян майже зразу розчарувала кадрова політика нового американського президента, який на важливі посади попризначав різноманітних (за російською термінологією) «скажених псів» і «яструбів», котрі не мають наміру віддавати ініціативу Москві. Великим «ножем у спину» стала підтримка політики й діяльності НАТО, що її Дональд Трамп висловив під час зустрічі з прем’єр-міністеркою Великої Британії Терезою Мей – як відомо, росіян надихнули раніші слова Трампа про безглуздість існування Альянсу. І «контрольним пострілом у голову» поки що стала відмова від скасування антиросійських санкцій на тлі сумнівів у можливості нормальних стосунків з Путіном. Для всіх уже очевидно, що пан Трамп ще не раз розчарує росіян своїми вчинками.

Що ж до Сербії, то націоналістично налаштована частина суспільства слідом за російським керівництвом вважала, що Дональд Трамп стане союзником Росії, а відтак – і Сербії. Сербські реваншистські еліти покладалися на деякі сигнали з табору Трампа й вірили, що нова адміністрація у Білому будинку допоможе повернути Косово і Метохію в правове поле Сербії. Серби були в захваті, коли Дональд Трамп назвав помилкою бомбардування Сербії під час сербсько-косовської війни. Певний час майже всім у країні здавалося, що, нарешті, до влади у Вашингтоні прийде саме та людина, яка втілить у життя сербські мрії.

Белград вітає «серба» Трампа з перемогою на виборах. Фото: informer.rs

Останні ж події, а особливо підтримка Вашингтоном Пріштіни на сербсько-косовських переговорах, курс на створення косовських збройних сил і вступ обох країн до ЄС розбивають сербські надії на реінтеграцію бунтівного регіону до складу сербської держави.

Раніше ми повідомляли, що у Брюсселі почалися переговори між керівниками Косова й Сербії щодо нормалізації стосунків між сторонами. Вони відбувалися на тлі провокації з боку офіційного Белграда, якою став рейс потяга Белград – Косовська Митровиця з написом «Косово – це Сербія», після чого президент частково визнаної Республіки Косово Хашим Тачі звернувся до ЄС і США з проханням вплинути на Белград і змусити припинити провокації. Зі слів Тачі, взаємини між Косовом і Сербією можуть бути лише відносинами двох рівноправних суверенних держав.

Володимир Криницький

Поділитися:
 • 11
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  11
  Shares


Телеграм-канал Мова й історія

Be the first to comment

Leave a Reply