Міністерство охорони здоров’я України проводить консультації з юристами щодо рішення Окружного адміністративного суду Києва про заборону Уляні Супрун виконувати обов’язки міністра.

“Як стало відомо міністерству охорони здоров’я України із засобів масової інформації, Окружний адміністративний суд Києва частково задовольнив заяву народного депутата і заборонив доктору Уляні Супрун здійснювати будь-які дії, спрямовані на реалізацію повноважень міністра охорони здоров’я”, – йдеться в повідомленні МОЗ в соцмережі Facebook у вівторок, 5 лютого.

Ми ж запитали в експертів, як вони ставляться до участі пані Супрун в кампанії з пропаганди легалізації так званого “медичного” канабісу.

“Для мене дивно, чому «медичний» канабіс відстоюють активісти, пов’язані з усілякими растаманськими течіями, і «конопляні марші», які вони проводять, мають відповідну символіку, аж ніяк не медичну. Як на мене, в.о. міністра охорони здоров’я мала б зосередитися на важливіших проблемах – неможливості більшості населення дістати медичну допомогу, корупції в лікувальних закладах, проблемі алкоголізму й куріння. І аж ніяк не пропаганді легалізації канабісу”, – каже політолог Вадим Сосновський.

“Сьогодні в Україні понад два мільйони громадян позбавлені доступу до ефективного лікування. Серед них:
● більше 20 тисяч дітей з фармрезистентними формами епілепсії
● сотні тисяч онкохворих
● більше ста тисяч паліативних пацієнтів
● десятки тисяч ветеранів війни із посттравматичним стресовим розладом

Більше 15 показань для використання канабісу: хронічний біль, паліативні пацієнти, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), епілепсія, тривожні стани, нудота при хіміотерапії, нудота при лікуванні ВІЛ, розсіяний склероз, хронічний біль після трансплантації, глаукома, синдром Леннокс-Гасто, синдром Драве, синдром Туретта та багато інших захворювань.

Країни, де канабіс вже легалізовано: Австрія, Бельгія, Чехія, Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Ірландія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Польща, Португалія, Словаччина, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Велика Британія, США, Канада, Австралія”, – зазначає фахівець департаменту комунікацій БО “100% життя” Кристина Рівера.

“Канабіс нічого не лікує. Його препарати можуть послаблювати біль, прибирати деякі симптоми – на час застосування. Але закидати, що «громадяни позбавлені доступу до ефективного лікування», тому їм потрібен канабіс – це сміховинно. По перше, не маючи грошей на ліки, де пацієнти візьмуть гроші на препарати канабісу? По-друге, скільки реально в країні пацієнтів, яким справді потрібні саме препарати канабісу? Та, може, з кілька тисяч. То заради чого весь галас? Ви вважаєте, що хвора на рак бабуся вирощуватиме на балконі коноплі й куритиме? Не смішіть. Це потрібно для сірої легалізації наркоділків”, – вважає журналіст Степан Сердюк.

“Нарешті в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун зважилася на подачу документа для публічного обговорення, бо таким можна вважати підтримку чи не підтримку петиції. Я б розглядала цей крок як політтехнологію, – це є тест реального рівня підтримки Уляни Супрун як політичного діяча. Особливо наголошую на цьому, оскільки пані Супрун від початку свого перебування на посаді позиціонує себе як політичний діяч: вона активніше бере участь у флешмобі про звільнення Сєнцова, аніж у медичній реформі. Нинішня ініціатива Супрун – мобілізація її електорату.

Хоча пані Уляна Супрун не збирається балотуватися, вона є публічною персоною, більше того, популярною у деяких колах персоною. Рівень її популярності і стане зрозумілим нині: петиція про легалізацію канабісу у медичних цілях, звісно, дістане широку підтримку навіть тих, хто сам не зацікавлений у доступності конопель чи інших речовин. Просто будь-яка заборона породжує корупційні схеми, тому пересічний громадянин апріорі проголосує за скасування заборони, чого б вона не стосувалася. У свою чергу, Уляна Супрун таким робом підтвердить свою популярність та – опосередковано – широку підтримку своїх ініціатив.

Цікавими є причини появи саме такої петиції. По-перше, легалізація канабісу – це модно і на Заході, і в США, і в Канаді. Зверніть увагу, органи державної влади фактично провалили кампанію по боротьбі з розповсюдженням легких наркотичних речовин (оголошення на будинках, на парканах). Оскільки є ризик, що тема спливе у ході передвиборчої боротьби, провал краще прикрити новою модною ініціативою. По-друге, як з’ясував ще восени 2018 року активний опонент Уляни Супрун народний депутат Ігор Шурма, в.о. МОЗ не володіє повноваженнями підписувати певні нормативні акти (це зафіксовано у рішенні суду). Тому безпосередньо у неї простір для персональних посадових ініціатив надзвичайно обмежений, доводиться маневрувати і вигадувати щось резонансне. По-третє, з початком нової сесії Верховної Ради постане питання про відставку Уляни Супрун. Зайвий аргумент на свою користь, навіть у вигляді легалізації канабісу, не завадить”, – підкреслює Лілія Брудницька, експерт Центру структурної політології “Вибір”.

Очевидно, що пані Супрун публічною підтримкою легалізації “медичного” канабісу має на меті здобути собі нових прихильників і поліпшити свій імідж “прогресивного” діяча. Хоча люди, мабуть, чекають від міністра охорони здоров’я не піар-ходів, а доступної медицини – чим, на жаль, Україна похвалитися не може.

Поділитися:
 • 50
 • 12
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  62
  Shares

Leave a Comment