Спам у жовтні: SMS-шахраї і збільшення небезпечних вкладень в спамі

“Лабораторія Касперського” підвела підсумки діяльності спамерів у жовтні 2011 року.

Відмінною рисою минулого місяця стали розсилки, які спекулюють на гучних подіях, дворазове зростання частки шкідливих вкладень в електронних повідомленнях, адресованих російським користувачам, зміщення цілей фішерів, а також більш рівномірний розподіл потоку спаму.

Жовтень був багатий на інформаційні повідомлення, що мали широкий резонанс по всьому світу, які, як звичайно, не залишилися без уваги спамерів. Так, протягом місяця були зареєстровані різні розсилки, які експлуатують тему смерті засновника компанії Apple Стіва Джобса, який помер 5 жовтня. В основному, це були повідомлення, які містять посилання на шкідливий код. На звістку про загибель 20 жовтня колишнього лівійського лідера Муаммара Каддафі спамери відреагували типовими «нігерійськими» листами. Користувачам приходили повідомлення нібито від його “родичів” і підлеглих, яким дісталася частина “незліченних скарбів” покійного. У всіх таких листах пропонувалося взяти участь в діленні цих багатств. Крім цього, спамери почали готуватися до майбутніх новорічних та різдвяних свят, рекламуючи різні подарунки і поїздки на час майбутніх канікул.

Нестабільна ситуація в економіці змусила зловмисників знову звернутися до методів обману користувачів, які були поставлені на потік в період кризи 2008-2009 років: у спамі знову з’явилися листи, що розсилаються SMS-шахраями. Так, експерти “Лабораторії Касперського” виявили розсилку з привабливими пропозиціями з оренди нерухомості. Щоб отримати повну інформацію про пропоновані об’єкти, на сайті, куди вели посилання в листі, потрібно було ввести номер мобільного телефону. Однак, після того як користувач вказував його, він не лише отримував доступ до контенту, а й підписувався на SMS-розсилку з сайту. В результаті з рахунку його мобільного телефону щодня списувалася невелика сума – близько 25 центів. Подібна схема дуже поширена серед шахраїв, оскільки періодичне списання невеликих сум складно відстежити і, як правило, залишається без уваги власників телефонів. Це дозволяє зловмисникам отримувати стабільний дохід, який, з урахуванням масштабів діяльності спамерів, складно назвати скромним.

“Головна зброя в боротьбі із шахраями в Інтернеті – це пильність і обережність, – коментує Марія Намєстнікова, старший спам-аналітик “Лабораторії Касперського”. – Користувачам завжди слід читати правила реєстрації або користування сервісом, якщо для цього потрібно відправити SMS-повідомлення на короткий номер або надати персональні дані. Крім того, не треба забувати, що як би принадно не звучала тема спамерського листа, його вміст не обіцяє користувачеві нічого хорошого”.

Непроста економічна ситуація позначилася і на діяльності фішерів, переваги яких змістилися з “віртуальних” грошей на реальні. Як наслідок, відбулося зниження кількості атак, націлених на соціальні мережі та онлайн-ігри, тоді як банківські організації та платіжні системи все частіше ставали мішенями для зловмисників.

Ще однією особливістю минулого місяця стало рівномірний розподіл потоків спаму. Так, якщо в третьому кварталі цього року майже 50% всієї небажаної кореспонденції розсилалися з країн, які займали перші п’ять рядків рейтингу країн-спамерів, то в жовтні на їхню частку припало всього 33,4%. При цьому більше поштового сміття стало поширюватися з усіх інших країн. Як і раніше, очолює список країн-спамерів Індія (-4,7%), на другому місці Корея (-0,7%), потім йде Бразилія (-4,1%) та Індонезія (-3,4%). На п’ятій позиції несподівано виявилася Італія (+2,47%).

Країни-джерела спаму в жовтні 2011 року (Топ-20)

Як бачимо, України серед лідерів у жовтні не було.

Жовтень відзначився зниженням кількості шкідливих вкладень в електронних повідомленнях (-2%). Разом з тим, частка спрацьовувань поштового антивірусу на комп’ютерах збільшилася майже в два рази (+8,26%). В результаті за цим показником Росія опинилася на першому місці, залишивши далеко позаду всі інші країни. Крім цього, до трійки лідерів традиційно ввійшли США (+2,1%) і Великобританія (+1,2%). Нагадаємо, що протягом трьох місяців ми спостерігали синхронну розсилку спаму з двох груп країн: Індія – Бразилія і Україна – Індонезія – Перу – Таїланд. У той же час з Росії і В’єтнаму спам розсилався в протифазі. Однак у жовтні такої кореляції зафіксовано не було.

Серед тематик спаму найчастіше зустрічалася реклама освітніх послуг, медичних препаратів та товарів для здоров’я. На третьому місці виявилися пропозиції оренди офісних приміщень, що може бути пов’язано як із сезонним збільшенням офісних переїздів, так і з нестабільною ситуацією в економіці. На цьому тлі всупереч прогнозам експертів “Лабораторії Касперського” частка партнерського спаму та реклами послуг спамерів зменшилася, а кількість замовленого спаму, навпаки, збільшилася. Однак якщо кризові настрої будуть рости, то можна очікувати що обсяг сміттєвої кореспонденції, що розсилається в рамках партнерських програм, також помітно збільшиться.

Поділитися:
* * *
Отримуйте новини там, де вам зручно:
Facebook / Твіттер / Український простір