Більшість громадян не може точно відповісти на це запитання. Дуже часто ми навіть не помічаємо, як спустошуються наші кишені, оскільки податкова система України влаштована таким чином, що кошти за нас у загальнообов’язковому порядку вносить хтось інший, наприклад, роботодавець чи продавець товарів.

Одначе щодня ми сплачуємо різноманітні податки та платежі до державного та місцевого бюджетів, Пенсійного фонду, а отже – маємо право знати, яку суму сплачуємо та на що ці кошти витрачаються.

Для чого це потрібно? Центр соціально-економічних досліджень CASE відповідає: “Людина, яка порахувала свої податки, не захоче давати хабарів у лікарнях та школах, адже вона точно знає, що вже заплатила за медичні (в середньому 1,6 тис. грн/рік) та освітні (в середньому 2,8 тис. грн/рік) послуги. А якщо в лікарні чи школі їй скажуть, що цих грошей там і близько не бачили, то вона не полінується вимагати пояснень від свого депутата”.

Як це зробити? Ініціатива “Ціна держави” на своєму сайті створила додаток “Рахунок від держави “. За допомогою нього кожен може розрахувати, скільки податків щороку він сплачує та як вони витрачаються. Для цього потрібно лише ввести розмір місячної зарплати та розмір місячних витрат на придбання товарів і послуг. Незабаром на сайті з’явиться і пенсійний калькулятор, завдяки якому можна буде порахувати свої пенсійні накопичення.

Проект створено за підтримки Європейської Комісії, Фонду Східна Європа, Pact, USAID, UNITER, Open Society Foundation, Центру UA, Реанімаційного проекту реформ, візійного проекту “Нова країна” і LB.ua.

Ініціатива має на меті за допомогою інфографіки та доступної аналітики допомогти звичайним громадянам розібратись в нудній “бюджетній науці” з сотнями складних цифр. Адже якщо покладатись на чесність та сумлінність чиновників, то ми ніколи не виберемось із пастки бідності.

Не полінуйтесь відвідати сайт. Цифри справді вражають. Наприклад, людина з “чистою” зарплатнею 3 тис. грн. на місяць сплачує до бюджету 30 тис. грн. податків на рік. У калькуляторі також є можливість порівняти суми сплачених податків, якщо зарплата офіційна та “в конверті”. Це зроблено для того, щоб розвинути у чесних платників податків критичне ставлення до тих, хто податків не сплачує.

Уся система державних фінансів тримається на дрібних внесках мільйонів українців. Парадоксально, але саме пересічний українець, а не промислові гіганти, олігархи, чи хтось інший утримує величезний державний апарат, оплачує державні закупівлі і сплачує рахунки за всіма соціальними зобов’язаннями.

Якщо зазирнути на сайті до розділу “Бюджет України”, то помічаємо, що якби не гроші рядових працівників та звичайних споживачів (покупців), то не існувало б і двох третин державних доходів.

Цю проблему описував в свій час відомий американський економіст Мюррей Ротбард у книжці “Влада і ринок”. Він стверджував, що держава за допомогою системи оподаткування масово обкрадає своїх громадян. Вона зовсім не інвестує коштів, одержаних як податки, а витрачає їх без залишку, залишаючи у державній скарбниці облігації, які потім доведеться погашати для виплати пенсій та соціального забезпечення. А звідки візьмуться гроші, коли настане це “потім”? Тільки з додаткових податків та інфляції. Таким чином ми власні чесно зароблені гроші сплачуємо двічі.

Порахуйте свої податки, поділіться цією можливістю з друзями та ставайте частиною руху обізнаних платників податків у боротьбі з казнокрадами та корупціонерами. Україні потрібна не тільки сильна держава, а й вільні розумні громадяни.

Оксана Олійник

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment