Путін і Ніколич у Москві

Путін пообіцяв підтримувати територіальну цілісність Сербії і її претензії на колишній автономний край Косово і Метохія.

Путін і Ніколич у Москві
Фото – AFP

Про це 10 березня заявив президент Сербії Томіслав Ніколич за результатами візиту до російської столиці.

“Путін чітко сказав, що Сербія може розраховувати на Росію у всьому, що стосується захисту територіальну цілісності і незалежності, особливо в Косові”, – сказав Ніколич після зустрічі з Путіним у Москві.

Путін і Ніколич також обговорили нещодавній закон про ратифікацію угоди Сербії з НАТО. Сербський президент запевнив російського колегу, що його країна дотримуватиметься нейтралітету й не розширюватиме співпраці з НАТО.

Косово, колишній автономний край, населений переважно албанцями, оголосило незалежність від Сербії 2008 року. З того часу понад 100 країн світу визнали його суверенітет, включаючи значну частину членів Євросоюзу, куди прагне й Сербія.

Росія не підтримувала незалежності Косова й намагається втримати Сербію у полі свого впливу, запобігаючи зближенню балканської країни з євроатлантичними структурами.

Малюнок: Predrag "Corax" Koraksić, www.slobodnaevropa.org
Малюнок: Predrag “Corax” Koraksić, www.slobodnaevropa.org

Зокрема, не так давно під час візиту прем’єр-міністра Сербії Александра Вучича до РФ, йому пообіцяли угоду про постачання російського озброєння сербській армії на суму близько 5 млрд доларів США. Поки що цих поставок не було, але для переважної більшості сербів навіть слова про угоду з Росією – надважлива подія.

Наш співрозмовник Момо Айдачич (62 роки) з Белграда каже, що Ніколич робить усе для захисту національних інтересів Сербії: “Наш президент добре знає, що слід робити для добра нашої країни. Нам потрібен міцний союз із Росією і тоді ми разом станемо найпотужнішою силою на континенті, чи навіть у світі. Скоро наші хлопці разом із російськими богатирями переможуть українських фашистів, Путін об’єднає Росію і візьметься за НАТО”.

Студент Велимир Станець (23 роки) зі столичного університету категорично не згоден з такою думкою.

“Ніколич – представник тих кіл у Сербії, котрі, як і президент Путін, досі живуть спогадами про “холодну війну”. Їм потрібні військові союзи, протистояння наддержав, мільярди доларів на озброєння, щоб відчувати життя. Вони не розуміють, що світ давно пішов уперед, і намагаються диктувати навздогін свої застарілі уявлення. Молодь прагне свободи, можливості вільно пересуватися світом, дружити з усіма народами, а не протистояти Америці чи ЄС. У нас тісні взаємини з Росією, але те, що вона зараз робить, не покращує атмосфери в Європі”, – каже Велимир.

Єлена Комнич (33 роки), вчителька з Ніша, сподівається, що до нової війни з Косово не дійде.

“Нам за останні три десятиліття випало стільки горя, і стільки горя принесли іншим людям ми, що залишається тільки сподіватися, що президент Путін не допустить нової війни”, – каже вона.

Дивним чином у сербах сполучаються бажання жити за європейськими стандартами й одночасно бути частиною “російського світу”. Світу, який агресивною силою просуває свої цінності серед інших народів. Мабуть, значній частині сербського суспільства саме ця агресивність і подобається. Та чи сумісна вона з європейськими цінностями – ось в чому питання…

Володимир Криницький

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment