Що чекає на UA-IX?

Розмови навколо майбутнього UA-IX продовжуються вже не один місяць, і багатьох справді турбує доля української мережі обміну трафіком. Журналісти здійснили опитування членів правління Інтернет асоціації України, аби взнати про їхні погляди щодо цього питання.

 

Що чекає на UA-IX?

 

Рішення щодо подальшого розвитку UA-IX має бути прийнято у травні на черговому з’їзді Інтернет асоціації України. Значна частина з опитаних керівників ІнАУ погоджуються, що UA-IX треба рятувати.

 

Голова правління ІнАУ Олександр Ольшанський висловлюється проти консервативної стратегії розвитку підприємства. Підприємство вимагає більш оперативного й гнучкого менеджменту. Один з виходів – акціонування UA-IX серед учасників ІнАУ невеликими пакетами акцій по кілька відсотків.

 

Ще один варіант – створення нового акціонерного товариства, де ІнАУ отримає блокуючий пакет акцій у 25%, а інші акції буде продано. Ольшанський не виключає, що великим пакетом може зацікавитися і закордонна точка обміну трафіком, наприклад, якоїсь із європейських країн.

 

Член правління ІнАУ Тетяна Попова бачить серйозне порушення балансу інтересів у правлінні на користь прихильників нового перерозподілу. Адміністративно й технічно модернізувати роботу UA-IX необхідно, але питання акціонування має вирішувати з’їзд. Навіть якщо буде прийнято рішення щодо юридичної реорганізації підприємства, це повинно враховувати інтереси всіх учасників ІнАУ, а не вузької групи осіб, зазначає Т. Попова.

 

Попова вважає, що будь-яка схема з реалізацією акцій неминуче рано чи пізно призведе до концентрації контролю над підприємством у одних руках. “На жаль, консенсусу з цього питання не було досягнуто на правлінні, і питання було піднято на з’їзді, причому не в творчому ключі, а в руйнівному для репутації ІнАУ”, – повідомила Попова.

 

Член правління ІнАУ Дмитро Грищук виступає за розвиток UA-IX. За його оцінками, первинні інвестиції можуть становити близько $0,5 млн., і продовжені у наступні 3-5 років.

 

“Я проти того, щоб залишити все, як є. За перші місяці року втрати трафіку на UA-IX склали близько 8%. Починає страждати якість послуг. Висловлювання щодо “приватизації” UA-IX вважаю спекуляціями. Щоб зрозуміти, яким чином залучати гроші на розвиток, потрібно зібрати думки всіх учасників”, – сказав Грищук.

 

Член правління ІнАУ Денис Бурдук: – “Для нормалізації роботи української мережі обміну трафіком UA-IX зараз потрібно провести певні дії, які не пов’язані ні з корпоратизацією, ні з приватизацією. На даний момент UA-IX не може нормально функціонувати і виконувати свою пряму функцію”.

 

За його словами, останні 5 років Правлінню ІнАУ необхідно було приймати рішення, пов’язані з розвитком UA-IX, чого, на жаль, не було. А в останній рік необхідно було вживати вже кардинальних заходів з модернізації мережі. Однак більшість з попереднього правління більше цікавив власний піар та імітація бурхливої ​​діяльності”.

 

Член правління ІнАУ Максим Смілянець: – “Останнім часом ми відчували незручності в роботі точки обміну трафіком. Потрапивши до складу правління ІнАУ, ми проаналізуємо ситуацію, що склалася. Для UA-IX повинна бути вироблена стратегія переоснащення та подальшого розвитку з перспективою на найближчі 2-3 роки з урахуванням постійного збільшення обсягів трафіку”.

 

За оцінками М. Смілянця, після того як точка обміну вже не могла впоратись з трафіком, до 30% його перейшло на альтернативні точки обміну. “Було вирішено зібрати думки учасників UA-IX в тритижневий термін, а потім ознайомитися з асортиментом постачальників устаткування. Розібратися з проблемами точки потрібно найближчим часом, але говорити про залучення додаткових інвесторів і зміну структури власності передчасно”.

 

Член правління ІнАУ Борис Борисов: – “UA-IX потрібно технічно модернізувати, а також змінити її управлінську схему. Зараз система управління вкрай неефективна. Є якийсь колегіальний орган, який приймає рішення, але реально не відповідає за результати своїх рішень. Хіба що, морально.

 

Інтернет-ринок кардинально змінився, і у різних учасників з’явилися різні інтереси, що часто суперечать один одному. Ці зміни неминуче відбивалися на поглядах членів правління ІнАУ. І цьому колегіальному органу ставало все важче і важче знаходити рішення, що задовольняють всіх учасників ринку. Настав момент, коли рішення перестали прийматися взагалі. І це – системна проблема. І простим залученням фінансових коштів цю проблему не вирішити”.

 

Член правління ІнАУ Олег Єлісєєв: – “UA-IX потрібно реорганізувати, щоб зробити її більш адекватною запитам сучасного ринку. Вона не може бути інструментом для задоволення бізнес-потреб тільки ряду великих операторів і провайдерів. Зміна форми власності UA-IX є неприпустимою”.

 

Член правління ІнАУ Василь Середа: – “Форма власності UA-IX є вторинним питанням, більш важливим є її технічна модернізація і зміна підходів до роботи. Зараз UA-IX є допоміжним підприємством, що заважає йому нормально розвиватися, особливо в стані конкуренції, яка намітилася останнім часом.

 

Необхідно задатися питаннями, які кожен день ставлять перед собою всі учасники ІнАУ: як зробити сервіс якіснішим, які додаткові послуги можна надавати, що взагалі потрібно замовнику? Вважаю, що питання корпоратизації якраз і виникло через те, що стали очевидними недоліки в поточному стані справ у підприємстві, де ніхто ні за що не відповідає і немає чітких зрозумілих бізнес-цілей”.

 

Член правління ІнАУ Олександр Федієнко як і раніше, є противником того, щоб точка обміну трафіком стала комерційною. Але, за його словами, зараз дуже велика ймовірність того, що так і станеться. Як він зазначав раніше, перехід точки обміну в приватні руки загрожує міжнародному бізнесу операторів.

 

“Якщо новий власник мережі домовиться про обмін трафіком з одним з великих міжнародних операторів, попит на міжнародні канали українських компаній може різко впасти, відповідно і доходи теж”.

 

Член правління ІнАУ Володимир Литовка: – “Українська мережа обміну трафіку UA-IX повинна збільшити пропускну здатність і бути максимально застрахованою від проблем зовнішнього характеру, пов’язаних з електроживленням, обривом оптичних кабелів і так далі. Форма власності UA-IX не має значення, якщо мережа буде розвиватися і (особливо важливо!) – якщо цей розвиток відповідатиме інтересам ринку”.

За матеріалами proIT 

Поділитися:
* * *
Отримуйте новини там, де вам зручно:
Facebook / Твіттер / Український простір