Що кому, а курці просо на умі. Так і мені: що кому, а мені на умі українська мова і її перспективи.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Їду я недавно на дачу, що в селі за Білою Церквою. На Теремках просить якийсь молодий хлопець підвезти до Гребінок. На моє прохання представився – звати Діма, вчиться в ліцеї інформаційно-технологічного профілю на Печерську. Каже, що в його селі добрих знань школа не дає. Запитую, які мови вивчають у ліцеї, якою мовою викладають учителі. Так ось: є пари української, англійської і російської. Вчителі викладають українською мовою. А якою мовою – запитую, – ви відповідаєте на уроках і якою спілкуєтеся на перервах.поміж собою. На уроках вони відповідають переважно українською, а поміж собою на уроках і на перервах спілкуються тільки російською.

Я провів з ним, як вмів, просвітницьку бесіду і запропонував ось таке: я даю йому щотижня протягом місяця по 1000 гривень, а він як експеримент почне з понеділка говорити в ліцеї тільки українською. Я сказав: “Якщо тебе питатимуть, чому це ти став говорити українською, то скажи так: я раптом згадав, що я українець, який живе в Україні”. І що панство думає: цей Діма не погодився. Сказав, що його не зрозуміють і він не хоче бути білою вороною. А я ж йому пропонував 1000 гривень на тиждень!

Другий випадок. Мені розповів про нього В. Світайло – очільник ОУН (д) в Києві. Їхали вони в автобусі до села Базар на вшанування пам’яті українців, розстріляних там бандитом Котовським. В автобусі їхали також ліцеїсти військового ліцею ім. І. Богуна. Усі вони говорили поміж собою російською. Точніше – квазіросійською. На зауваження старших людей казали: “Ми так прівиклі”.

То я запитую нас всіх. Перше: що це таке? І друге: то які ж перспективи української мови в українському війську і взагалі в Україні? У моєму під’їзді живуть самі патріоти, а їхні діти, як я чую, на вулиці поміж собою спілкуються російськими словами. Є якийсь рецепт?

Кажуть, що росифікація за нинішньої влади і нинішнього президента набула цікавого і вкрай загрозливого характеру. Ето, мол, нармально! Я вже якось писав, що навіть переможці конкурсів з української мови, які проводить Ліга українських меценатів і “Просвіта”, після вручення дипломів говорять поміж собою мовою Пушкіна-Леніна-Путіна. То які перспективи?

Юрій Гнаткевич

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment