26 вересня 2014. – Російська інвазія на Адріатику: російські оліграхи планують економічно підпорядкувати собі Хорватію.

Компанія “Титан нерухомість” (“Titan nekretnine”), яка належить російським олігархам, банкірам та власникам великих будівельних компаній у Москві, виявила зацікавленість щодо інвестицій у 23 туристично-відпочинкових проекти у Хорватії, повідомляє газета “Ранковий листок”.

У разі, якщо всі проекти, до яких виявили інтерес росіяни, буде їм продано, у російську власність перейде 11,3 млн квадратних метрів території Хорватії.

Надбагатим російським олігархам санкції ЄС через війну в Україні не загрожують і вони цілком готові до нового прориву на хорватське узбережжя. Наявні й інструменти для обходу санкцій, оскільки росіяни завчасно організували чимало компаній у Хорватії, аби через них мати можливість тримати під контролем ситуацію в країні. Частина компаній зареєстровані у Загребі ще 2004 року, тож не підпадають під європейські санкції, хоч і перебувають цілковито у власності росіян.

“Титан нерухомість” підтримує партнерські стосунки з московською “Інтеко”, яка ще два з половиною роки тому належала найбагатшій росіянці Олені Батуриній, дружині колишнього мера Москви Юрія Лужкова. Батурина зараз живе у Лондоні, має два фонди, через які вкладає кошти у нерухомість у Європі та США. Компанію “Інтеко” вона 2011 року продала. 98% акцій отримав банкір, власник “B&N банку” Михайло Шишканов, який зараз перебуває на 179 позиції у переліку найбагатших російських бізнесменів зі статком понад $550 млн. Залишок акцій – 2% – викупив російський “Sberbank”.

Зараз “Інтеко” керує Олег Солощанський, який також і засновник загребської компанії “Титан будівництво” (“Titan građenje”), яка у Хорватії працює з 2004 року. “Титан будівництво” має декілька дочірніх компаній, серед яких і “Титан нерухомість”, що останнім часом бере участь у більшості хорватських аукціонів нерухомості. Усі компанії групи фактично належать московській “Інтеко”. Сама московська “мати” зараз коштує понад $2 млрд і щорічно будує більше 400 тис. квадратних метрів житлових та офісних приміщень.

Зараз підросійські компанії демонструють все більше зацікавлення нерухомістю у Хорватії, особливо на узбережжі Адріатичного моря. Значна частина об’єктів належать до переліку тих, що раніше перебували у державній власності чи під управлінням держави. Цікавлять росіян і об’єкти нерухомості у столиці та інших великих містах країни. Загалом, як стверджують експерти, інтерес російського капіталу до хорватської нерухомості все помітніший, і насторожує тим, що значна частина хорватських земель перейдуть у власність російських олігархів, які ніколи не відзначалися прозорістю ведення бізнесу та прихильністю до дотримання правил і законів.

Росіян наразі найбільше цікавлять об’єкти нерухомості і земельні ділянки, що раніше належали Міністерству оборони Хорватії, наприклад Ковчаня і Велопіна на Малому Лошині. мають намір придбати і Дуїлово у Спліті – майже мільйон квадратних метрів будівель та землі, а також територія військових частин поблизу Задара. Заявили вони свою участь і в аукціонах щодо об’єктів військового майна у Пулі та інших містах. мають шанси росіяни заволодіти маєтками Ловор та Топліце, Вілла Чінгрія біля Дубровника. Загалом російські апетити охоплюють 23 проекти загальною площею понад 11,3 млн квадратних метрів.

Оксана Двинська, 37-річна українка, яка працює директором компанії “Титан нерухомість”, каже, що власники готові вкладати мільярди євро у нерухомість у Хорватії. Наприклад, колишній військовий санаторій Купари хочуть перетворити на 5-зірковий курорт. Там побудували б готель, а також котеджі з басейнами. Скоріше за все, за словами директорки, управління курортом довірили б відомомму бренду на кшталт “Кемпінскі”.

“Титан” 2008 року побудувала у Загребі комплекс “Markuševac”, a 2012 року закінчила ще один проект “Zagrebačka” – 111-поверховий житлово-офісний комплекс, куди компанія вклала €15 млн. Ще одна “дочка” “Титану”, “Титан енергія” виступила співінвестором найбільшої у Хорватії солярної електростанції в Ораховіці. Команія зацікавлена і в інвестиціях в гідроелектроенергетику.

Цілком імовірно, що росіянам вдасться викупити всі запропоновані лоти, і вони таки отримають у власність мільйони квадратних метрів Хорватії. Хорвати мають бути готові до засилля росіян у своїй країні і перетворення Загреба та інших хорватських міст, відомих як перлини Адріатики і Балкан, на маленькі філіали Москви (сама лиш 111-поверхова будівля чого варта!), яка вже зараз славиться у Європі своєю дороговизною і несмаком. Російські мільярди ще нікому на користь не йшли. А що таке росіяни в місті – можна подивитися у сусідів у Чорногорії.

Володимир Криницький

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment