У Польщі з 1 жовтня 2016 року вводять нові правила працевлаштування для іноземців, узгоджені з директивою ЄС щодо підвищення рівня безпеки та врегулювання кількості трудових мігрантів, прозорості їхнього працевлаштування і зменшення рівня безробіття серед громадян ЄС.

Законопроект викликав неабиякий резонанс як серед роботодавців, так і серед українських працівників, але поки що залишає більше запитань, аніж відповідей. Зараз законопроект на стадії розгляду і затвердження комісією. У разі його прийняття, більшість положень, зокрема зміни в працевлаштуванні іноземців на сезонну чи короткотермінову роботу, вступлять в дію з січня 2017 року.

Положення, які регулюють роботу іноземців у Польщі сьогодні, базуються на польському законі від 20 квітня 2004 року.

Громадяни шести європейських країн – Білорусі, Вірменії, Грузії, Молдови, Росії та України – можуть короткотерміново (максимум на 6 місяців на рік) працевлаштовуватись у Польщі за спрощеною процедурою.

Для цього роботодавцеві треба зареєструвати намір взяти на роботу іноземця (oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowі) у повітовому управлінні праці (процедура безкоштовна) та надати працівнику запрошення на роботу в Польщу. Згідно з новими поправками до закону про працевлаштування, запрошення від роботодавця з 1 січня 2017 року не діятиме (не буде підставою для офіційного працевлаштування в Польщі) і не надаватиметься.

У 2015 році польські працедавці зареєстрували 782 тис. заяв про намір. За цими документами реально працювало не більше 500 тис. осіб. А це означає, що ще близько 300 тис. людей знайшли можливість обійти закон, та й самі польські роботодавці почали продавати запрошення на роботу в Польщі іноземцям, яким просто потрібна була віза, не збираючись їх працевлаштовувати.

Читайте також: Польські підприємці пропонують надавати українцям право на проживання у Польщі

Більшість таких порушників потім просто використала польську робочу візу як можливість виїхати в інші країни Євросоюзу і працювати там (хоча й нелегально, адже польська робоча віза дає право тільки перебувати, але не працювати на теренах Євросоюзу).

Були й інші махінації. Деякі підпільні польські організації обіцяли іноземцям, зокрема українцям, реальні пропозиції роботи й просили пристойну оплату лише за виготовлення запрошення на роботу в Польщу (яке, як вже вказувалося, надається безоплатно), а коли люди приїжджали на роботу, ті просто не з’являлися.

Як зміниться процедура отримання дозволу на роботу в Польщі?

Після ухвалення змін до закону всі іноземці, які їхатимуть в Польщу на сезонну чи короткотермінову роботу, повинні будуть отримати дозвіл на роботу. Введуть два типи таких дозволів: дозвіл на сезонну роботу в Польщі (дає право працювати на території Польщі протягом 8 місяців) та дозвіл на короткотермінову роботу в Польщі (дає право працювати на території Польщі протягом 6 місяців).

Процедура отримання дозволу на роботу іноземцям стане складнішою, формалізованішою і потребуватиме більше часу, зусиль і коштів.

Хто зможе їхати на сезонну роботу до Польщі?

У новому законопроекті прописано права іноземців, що планують стати сезонними працівниками в Польщі, умови в’їзду на територію Польщі й перебування там.

На сезонну роботу до Польщі зможуть їхати всі охочі. Потреба в працівниках різко зростає у певні пори року, тож полякам і надалі буде дозволено брати на роботу іноземців, проте лише в разі, якщо буде доведено, що жоден поляк на таку посаду не претендує або не погоджується.

З дозволом працювати в Польщі іноземці зможуть протягом 8 місяців на рік у трьох чітко окреслених сферах – садівництво, сільське господарство й туризм.

Таке обмеження дасть змогу звузити діапазон використання дозволів на сезонну роботу. А швидкому розгляду заявок і адміністративному розвантаженню сприятиме те, що дозволи на сезонну роботу в Польщі видаватимуть старости.

Ці поправки до закону стосуватимуться тільки тих іноземців, що перебувають за межами Польщі, процедуру дозволів на роботу для іноземців, які вже перебувають у Польщі, обіцяють зробити більш гнучкою.

Які роботи вважатимуться короткотерміновими і хто зможе їх виконувати?

Короткотерміновими вважатимуться усі види робіт, які не підпадають під категорію сезонних, тобто не стосуватимуться сільського господарства, вирощування рослин та туризму. Дозвіл на таку працю у Польщі можна отримати на 6 місяців. Важливий нюанс: клопотати про такий дозвіл зможуть тільки ті роботодавці, чиї підприємства існують не менше 12 місяців.

Запрошення на роботу від воєводи: що дає?

Окрім запланованих нововведень, що даватимуть право працювати іноземцю в Польщі (дозвіл на сезонні роботи та дозвіл на короткотермінові роботи), таке право матимуть і ті іноземці (українці), що отримають дозвіл на працю в Польщі від воєводи. Такий дозвіл надає можливість легально працювати в Польщі терміном до трьох років. Більші права мають хіба власники карт побиту.

Якою буде процедура видачі дозволів на роботу в Польщі?

Перед тим, як запросити на роботу українця, необхідно буде переконатися, що ніхто з громадян Польщі не хоче працювати на тій чи іншій посаді, яку роботодавець планує надати. Якщо всі умови отримання дозволу виконано, подання внесуть до реєстру, доступ до якого матимуть також консули. Електронна реєстрація заяв на отримання дозволів на роботу для іноземців допоможе консулам під час видачі віз до Польщі без посередників оцінювати ситуацію та перевіряти те чи інше подання.

Читайте також: Торік польські працедавці запросили 706 тисяч українських робітників

Це має убезпечити від фальсифікацій заяв. Іноземець на цій підставі проситиме про отримання робочої візи до Польщі, а вже після приїзду, коли зустрінеться з роботодавцем, староста видасть офіційний дозвіл на легальну роботу в Польщі.

Таким чином, органи влади матимуть інформацію про те, скільки іноземців працюватиме на роботодавця і чи було використано дозвіл на роботу в Польщі за призначенням. Спеціальні виконавчі органи будуть перевіряти умови перебування та праці іноземців.

Місце, де проживатиме іноземець, який працює у Польщі, має відповідати національним стандартам, а в разі переїзду чи зміни місця проживання про це слід повідомити компетентний орган.

Кому відмовлятимуть?

Поправки до закону передбачають також випадки, коли в праві отримання дозволу на роботу в Польщі може бути відмовлено. А саме: коли подана заява на отримання дозволу на роботу в Польщі для іноземця не має нічого спільного із бажанням роботодавця реально працевлаштувати його, або є підозра, що працівник бажає використати дозвіл в інших цілях, аніж праця на вказаного роботодавця.

Планується запровадити також оплату за реєстрацію заяви про отримання дозволу на працевлаштування іноземця. Коштуватиме це польському роботодавцю 30 злотих.

Зарплата й права

Не може не тішити обов’язок зрівняти заробітні плати іноземців та громадян Польщі за виконання аналогічної роботи, а також окреслення мінімальної заробітної плати для іноземця у випадках, коли фактичну оплату праці складно обчислити.

Є певні зміни і в процедурі укладення договору з іноземцем: укладається він у письмовій формі, а перед підписанням роботодавець повинен надати іноземцю копію договору зрозумілою йому мовою.

Іноземець матиме право щонайменше один раз продовжити термін дії дозволу на сезонну роботу в Польщі і один раз змінити роботодавця, не покидаючи території Польщі, якщо це буде в межах дозволеного періоду (8 місяців).

Якщо іноземець повторно захоче поїхати на сезонну роботу в Польщу до роботодавця, в якого вже працював, хоча б один раз в період останніх п’яти років, то цей роботодавець знову реєструє договір, але на його підставі іноземець зможе подавати документи на робочу візу в Польщі протягом року, коли це відбуватиметься, і двох наступних. У такому разі старості вже не треба надавати даних з ринку праці, які підтверджують нестачу польських працівників для виконання пропонованої іноземцю роботи.

Подаючи документи на візу в Польщу, іноземець повинен довести, що матиме там де жити: це може бути договір з роботодавцем про забезпечення житлом, договір оренди, або заява про намір знімати житло і наявність достатньої суми коштів для цього.

Коли зміни можуть вступити в силу?

Перших результатів законопроекту в разі його ухвалення слід очікувати вже з 1 жовтня 2016 року, проте сама процедура оформлення працівників та отримання дозволів на сезонні й короткотермінові роботи в Польщі, а також правило про оплату праці для іноземців на рівні з громадянами Польщі, мають вступили в силу з 1 січня 2017 року.

Плюси та мінуси

Однозначною перевагою для українців стане можливість тривалішого перебування і праці на теренах Польщі. Проте цей законопроект сприймається неоднозначно, особливо насторожує процедура отримання дозволів на роботу в Польщу, зокрема сезонну, де постійний потік кадрів і не вистачає робочих рук. Польські роботодавці називають її такою, яка невиправдано ускладнюватиме набір працівників.

За матеріалами
//intermarium.com.ua

Поділитися:
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Leave a Comment