Конституційний суд Республіки Хорватії виніс рішення у справі щодо так званого “референдуму про двомовність”.

Із передісторії: Сербська діаспора Вуковара порушила питання про надання на території міста та общини офіційного статусу сербській кирилиці. Ветерани Вітчизняної війни, учасники оборони Вуковара різко негативно зустріли такі проекти і висунули вимогу внесення змін до закону, який визначає використання мов у Республіці Хорватії. Громадські активісти познімали кириличні написи на вулицях і будівлях Вуковара і розпочали збір підписів про проведення референдуму, який затвердив би зміни до закону, що встановлює мінімальну кількість представників національної (мовної) меншини, яка достатня для надання відповідній мові офіційного статусу. Зараз цей показник становить 30%. Кількість сербів у Вуковарі наближається до цієї цифри, і хорвати вимагають підняти мінімальний показник до 50%.

Така зміна дасть змогу не надавати офіційного статусу сербській кирилиці, оскільки посилення позицій сербів у цьому регіоні загрожує сепаратизмом.

Уряд Хорватії підтвердив, що ініціативні групи хорватів з органцізації “Комітет захисту Вуковара” зібрали понад 526,5 тисяч дійсних підписів виборців за проведення референдуму і встановив, що під ініціативою проведення референдуму щодо двомовності зібрано достатню кількість підписів. Голова парламентського комітету з відповідності Конституції Педжя Грбин напочатку липня оголосив, що парламент звернеться до Конституційного суду з проханням роз’яснити можливіть проведення такого референдуму.

Вуковар – місце найжорстокіших боїв під час війни Хорватії за незалежність, один із центрів самопроголошеної Республіки Сербська Країна, що її хотіли організувати серби на території Хорватії. нагадаємо, що до війни тут також жила і найбільша у Хорватії українська громада.

І ось сьогодні (12 серпня) Конституційний суд Хорватії постановив, що “референдуму про кирилицю” не буде. Окрім того, Конституційний суд зобов’язав міську раду Вуковара протягом одного року визначити порядок і принципи реалізації права меншин використовувати свою писемність.

Також Конституційний суд вирішив, що протягом року до парламенту мають бути надані пропозиції щодо внесення змін до чинного законодавства про офіційне використання мов і писемності національних меншин, які регулюватимуть правовий механізм дій місцевих органів влади, де такі проблеми виникатимуть.

Проте до внесення відповідних змін і доповнень до законодавства міська рада Вуковара не встановлюватиме у місті кириличних написів і табличок. Одначе тих 22 активістів, що брали участь у демонтажу кириличних написів, можуть притягти до суду, повідомляє портал dnevnik.hr.

Активісти “Комітету захисту Вуковара” повідомили, що позиватимуться про питання проведення референдуму до Міжнародного суду з прав людини у Страсбурзі.

Володимир Криницький

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment