Нещодавно в Хорватії стався скандал: хорватська діаспора в Австралії опублікувала відкритого листа до ЗМІ, котрі засудили євродепутата Ружу Томашич за її позицію щодо хорватського військово-політичного діяча, Поглавніка Незалежної держави Хорватії Анте Павелича.

[adsense_id=”1″]

Хорвати в Австралії об’єднані у кілька досить впливових організацій, вони завжди дуже активно підтримували незалежність Хорватії, переказували значні кошти на розвиток хорватської державності, мови, культури. Поважне ставлення вони зберегли і до дійових осіб хорватської боротьби за незалежність. Це стосується і давнього періоду історії Хорватії, і часів Другої світової війни, коли постала союзна Німеччині Незалежна держава Хорватія, і періоду Домовинського Рату (1990-ті роки).

Ружа Томашич, представник Хорватської партії права імені др. Анте Старчевича (ХСП АС) – помітна особистість у політикумі балканської держави, а віднедавна і в європейській політиці. Колишня співробітниця канадської поліції, вона активно боролася з розповсюдженням наркотиків у Хорватії, брала участь у знешкодженні одного з наймогутніших балканських наркоділків, послідовно виступає за зміцнення Хорватії як держави.

Час від часу Томашич згадує Анте Павелича, погляди на особистість якого у Хорватії досить неоднорідні. Певна частина хорватів услід за сербами вважає павелича військовим злочинцем і колабораціоністом, інша частина ставиться до нього, як до національного героя, який зумів відновити хорватську державність.

Останні її демонстрації свого позитивного ставлення до Павелича викликали різку критику як у європейських, так і в сербських, і навіть хорватських ЗМІ. Декілька відомих журналістів та громадських діячів засудили Ружу Томашич як людину, яка прагне “відбілити” фашистсько-усташського злочинця Павелича. Зокрема, їм не сподобалося, що Ружа Томашич сфотографувалася поряд з портретом Павелича в одному з клубів хорватських емігрантів в Австралії.

Хорвати з діаспори сприйняли таку критику з гнівом. Більшість з них свого часу воювали за Хорватську державу, і змушені були втікати від сербсько-комуністичної армії Тіто та його радянських помічників до різних країн. Вони вважають Анте Павелича героєм Хорватії і досі шанують його як вождя Хорватської держави.

“Ми знаємо, хто ви такі. Ви – комуністичні недобитки й лицеміри, що виступають проти одного авторитарного режиму на догоду іншому, який убив сотні тисяч хорватів. … Вам не сподобалося фото Павелича, але вам дуже подобалися гроші, які ми з-під цього фото вам надавали, і які були згодом розкрадені”.

Ситуація – цілком як в Україні: наші місцеві посткомуністичні “царки” називають українських емігрантів усілякими лайливими словами, але не відмовляються від грошей, які діаспора дає на розбудову України. Адже гроші так приємно лягають у кишені. А в кишенях вони не пахнуть ні діаспорою, ні колабораціоністами…

Володимир Криницький

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment