30 грудня 2014. – Посол Республіки Хорватії у Російській Федерації Ігор Показ вирішив покинути дипломатичну службу і створити власний бізнес.

Про це повідомляє газета Jutarnji list з посиланням на джерела у Міністерстві закордонних і європейських справ Хорватії.

Кадровий дипломат Ігор Показ почав свою кар’єру ще у першій половині 1990-х років. Тоді він працював у офісі заступника міністра, а далі – у службі тодішнього очільника МЗС Мате Гранича. Згодом відряджений у місію при ООН у Нью-Йорку, після повернення звідти з 2005 до 2007 року служив помічником міністра оборони з оборонної політики, відповідав за реалізацію входження Хорватії до НАТО. Із 2008 року – посол Хорватії у НАТО. Саме з Брюсселя він і вирушив на посаду у Москву.

Показ не виявляв на своїй останній посаді великої прихильності до України, не намагався вплинути на російську політику, висловлювався, зокрема, проти санкцій ЄС щодо Росії, тож малоймовірно, що його відставка пов’язана з агресивною діяльністю російського керівництва.

Оскільки провадити бізнесову діяльність тепер вже колишній дипломат збирається не у Хорватії, цілком може статися, що він отримав якісь пропозиції у Москві. Таких прикладів є чимало, хоча б і Герхард Шредер.

Але тепер хорватська дипломатія має проблему з представником у Росії. Російсько-хорватські стосунки ніколи не були прості, особливо з огляду на постійну демонстрацію Москвою підтримки політики Белграда на Балканах, участі російських найманців у балканських війнах кінця ХХ століття на боці сербів, і антихорватську риторику російських чиновників другого плану. Утім, якимось загадковим чином російський олігархат поширює свій фінансовий вплив у Хорватії щодалі дужче.

Тож залежно від результатів президентських виборів у Хорватії підбиратимуть нову кандидатуру амбасадора в РФ, і ця фігура має задовольняти і нового (чи старого) президента, і уряд (особливо міністра закордонних і європейських справ Весну Пуcич), і Москву, і Брюссель. Адже економічні інтереси Хорватії не завжди збігаються з директивами ЄС, тому шукати рівновагу між трьома–п’ятьма важливими чинниками новому послові доведеться точно. Особливої гостроти проблема набирає через війну в Україні і європейсько-російські відносини. Може статися так, що Москва просто відмовиться приймати нового хорватського посла, надто ж – якщо Показ і справді виявиться афілійований з одним із великих російських підприємств на кшталт “Газпрому”.

Володимир Криницький

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment