Починається новий раунд Великої гри в Середній Азії, – «Стратфор»

Останнім часом події в Середній Азії вирізняються все більшою нестабільністю і з кожним днем вірогідність вибуху зростає. Основні світові гравці змушені знову звернути увагу на цей регіон.

Комусь доведеться посилити свій вплив, а комусь поступитися, пише аналітик «Стратфор» Роджер Бейкер.

Традиційно сильні позиції в цьому регіоні у Росії – вона практично контролює Казахстан, має військові бази в Киргизстані й Таджикистані, які належать до одного з улюблених проектів Владіміра Путіна – Організації Договору про колективну безпеку. Але увагу Росії відволікають Україна й Сирія. Крім цього, економічні проблеми призвели до того, що Москва змушена скорочувати навіть оборонний бюджет.

З огляду на неможливість охопити все й одразу, Росії, можливо, доведеться поступитися частиною впливу в Середній Азії Китаю.

Цікавість КНР до середньоазійських країн неухильно зростає з орієнтацією в першу чергу на енергію і ресурси, а далі – торгівлю та інфраструктурні проекти. Цей регіон пропонує шлях до Європи, значно коротший за морські маршрути, убезпечений від нестабільності Близького Сходу. Проте зростання активності Китаю викликає і відповідну реакцію – варто згадати лише нещодавній теракт біля посольства КНР у Киргизстані.

Що ж до США, то найкращим сценарієм для них може бути суперництво за вплив між Росією і Китаєм, яке відбиратиме ресурси й увагу обох сторін, даючи змогу Вашингтону зосередитися на розширенні свого впливу. До того ж, це допоможе запобігти появі регіонального гегемона в цій частині світу.

Загроза безпеці може підштовхнути Москву й Пекін до тіснішої співпраці, і це було б недобрим сигналом для США. Але сучасний стан справ свідчить, що Вашингтон втрачає здатність і бажання залишатися світовим поліцейським, вважає автор.

Як повідомляв «Український простір», китайське військове й політичне керівництво серйозно розглядає можливість війни зі США, в той час як Вашингтон посилає відверті меседжі Японії і Південній Кореї про подальшу підтримку їх як ключових партнерів на Сході.

Євген Шкодун

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
* * *
Отримуйте новини там, де вам зручно:
Facebook / Твіттер / Український простір