2 грудня 2014. – Не всі зраділи від факту відмови РФ будувати “Південний потік”, але не всі й засмутилися.

Прем’єр-міністр Хорватії Зоран Міланович під час прес-конференції в ході робочої поїздки до Боснії і Герцеговини заявив, що для Хорватії ні наявність, ні відсутність “Південного потоку” не відіграє значної ролі, оскільки Хорватія не брала і не планувала брати участь в реалізації проекту. Хорватія має можливість забезпечувати свої енергетичні потреби з кількох різних джерел, тож не потерпатиме від припинення роботи зі спорудження газогону, повідомляє Jutarnji list.

“Урешті-решт, найбільше то стосується Росії і країн, що задіяні у проекті. Хорватія зацікавлена у будь-якій співпраці, але безпосередньо на нас це не впливає”, – сказав Міланович і додав, що для Хорватії значно важливіше отримувати газ з Азербайджану газогоном через Адріатичне море.

Віце-прем’єр хорватського уряду і міністр регіонального розвитку Бранко Грчич вважає, що головним стимулом для Росії відмовитися від “Південного потоку” стала надвелика вартість проекту.

“Думаю, вартість реалізації зросла ще й через будівництво в Хорватії LNG-терміналу, що швидко здійснюється і дасть змогу додатково диверсифікувати джерела постачання газу в нашому регіоні. Я маю на увазі не тільки хорватський ринок, але й сусідні країни”, – сказав Грчич.

Голова уряду Сербії Александар Вучич заявив, що зупинка будівництва “Південного потоку” для Сербії – дуже погана новина. Сербський прем’єр нарікав, що його країна від самого початку була прихильна до цього проекту і нічим не нашкодила його реалізації, як і не чекала такого рішення Росії. Про реалізацію проекту очільник сербського уряду говорив з президентом РФ після повернення з сесії ООН, наводить слова Вучича Radio-televizija Srbije (RTS) з Єрусалиму, де посадовець перебуває з дводенним робочим візитом.

“Сербія ніяк не спричинилася до цієї відмови. Сім років ми вкладали у цей проект, а платимо ціну за боротьбу великих… Чи хочуть тепер єврофіли з русофілами звинувачувати одне одного, хто в чому винен? Я переконаний, що ми в цьому не винні”, – нарікає Вучич, але просить сербів не хвилюватися про забезпеченість газом.

“Ми якнайшвидше вирішимо цю проблему з урахуванням інтересів громадян. Чи було б краще для нас, якби ми мали “Південний потік”? Однозначно так, було б краще, а Сербія була б забезпечена енергоносіями”, – каже прем’єр і додає, що його країна понад сім років вкладала гроші й працю у проект, а найперші підписи під угодами про роботу над “Південним потоком” було поставлено ще в часи Воїслава Коштуніце і Бориса Тадича.

Варто зазначити, що в Сербії новину про відмову від будівництва “ПП” сприйняли чи не найбільш болісно. Особливо це помітно в соціальних мережах, де розгорнулися цілі баталії щодо того, чи потрібен країні “Потік”, чи треба сподіватися тільки на себе. Значна частина користувачів соцмереж і коментаторів новинних порталів вважають, що Росія ошукала Сербію і покинула їх, хоча серби завжди були найвірнішими російськими друзями на Балканах. Утім, головна інтрига “Південного потоку” в самій Сербії не в тому, що це дуже вигідно економічно (гроші за газ платити все одно доведеться, а зараз Серія винна Росії понад €200 млн). Найголовніше – що це проект російський, і лишень через це навколо нього стільки суперечок.

Також багато негативу можна побачити щодо Болгарії, яку серби вважають призвідцею російського демаршу. Одначе офіційна Софія заявляє, що не відмовляється від реалізації амбітного проекту, як це повідомив Путін. Болгарія хоче брати участь у будівництві, але тільки у тому разі, якщо буде дотримано всіх європейських законів – такий сенс численних заяв болгарських посадовців.

Єврокомісар з міжнародного співробітництва, гуманітарної допомоги та кризового реагування Крісталіна Георгієва наголосила, що навіть спосіб, у який було оголошено про відмову від проекту, підтверджує, що Європі конче необхідно вирішувати проблеми енергонезалежності і якомога ширшої диверсифікації джерел постачання енергії.

“Європейська комісія завжди мала чітку позицію щодо “Південного потоку”: будівництво газогонів у Європі має відбуватися згідно з європейським законодавством. Це захищає наших споживачів – і громадян, і промисловість – від ризиків різкого подорожчання шляхом введення обмежень на джерела постачання”, – зазначила Георгієва.

Прем’єр-міністр Словенії Міро Церар у вівторок заявив, що не надто здивований відмовою Російської Федерації далі працювати над проектом “Південний потік”. Офіційної інформації про припинення будівництва словенська влада ще не має, але, за словами пана Церара, активно шукатиме альтернативних постачальників газу, адже з огляду на розвиток подій припинення реалізації проекту можна було очікувати.

“Словенія має намір ширше використовувати джерела відновлюваної енергії замість газу та інших вуглеводнів”, – каже словенський прем’єр.

Володимир Криницький

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment