Система огляду корпусу реактора ВВЕР-1000 – «СОКРАТ», котра є розробкою українських науковців з КНУ, успішно пройшла апробацію на енергоблоці №4 Рівненської АЕС.

«Сократ» створили спеціалісти Учбово-атестаційного Центру з неруйнівного контролю Київського національного університету імені Тараса Шевченка (ЦНК) на чолі з доктором фізико-математичних наук, завідуючим кафедрою ядерної фізики КНУ, професором Ігорем Каденко. Вони врахували всі рекомендації, провели навчання персоналу РАЕС, шефмонтаж та випробування нового обладнання на місці. Характеризуючи перший виготовлений в Україні маніпулятор для АЕС «Сократ» Віктор Кравець, начальник служби контролю металу РАЕС, відзначив його мобільність, високу ступінь невідновності та забезпечення повної дистанційності. До речі, це не єдиний продукт співпраці з ЦНК. З моменту заснування Центру спільно вже реалізовано багато значущих проектів у сфері неруйнівного контролю. Окрім даного Центру, РАЕС активно співпрацює з Інститутом електрозварювання імені Е.О. Патона НАН України, Інститутом проблем міцності ім. Г.С.Писаренка НАН України, Інститутом ядерних досліджень НАН України (м. Київ). На РАЕС вважають неруйнівний контроль важливим заходом для успішної превентивної роботи у боротьбі з відмовами обладнання й готові до розповсюдження передового досвіду на інші АЕС України.

Але останньою впровадженою новацією стало саме використання для зовнішнього огляду корпусу реактора означеного дистанційного маніпулятора. Вимоги щодо огляду корпусу реактора прописані у правилах та нормах і здійснюються раз на чотири роки. Використання ж штатного маніпулятора для даних цілей стало неможливим за рядом причин. Адже запровадження сучасного пристрою для здійснення огляду корпусу реактора ВВЕР-1000 було включено до Програми підвищення безпеки енергоблоку №4 ВП РАЕС.

Ігор Галущак
igala@ukr.net

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment