В Україні запустили систему моніторингу наявності ліків для онкохворих у лікарнях www.likycontrol.org.ua. Відтепер пацієнти, що отримують ліки від держави, зможуть контролювати їхню наявність у медичних закладах у всіх областях України в режимі реального часу.

Окрім того, хворий, який придбав ліки власним коштом, зможе перевірити, чи цей препарат не перепродається недобросовісними медиками – завдяки спеціальному коду партії, вказаному на упаковці.

Система www.likycontrol.org.ua, розроблена «Центром протидії корупції», збирає інформацію про кількість та розподіл у регіонах ліків, закуплених за державний кошт для онкохворих, моніторить та оновлює інформацію про залишки препаратів у лікарнях.

Сайт покликаний протидіяти перепродажу онкохворим пацієнтам ліків, що вже були закуплені за державний кошт.

«На сайті розміщено перелік препаратів, які держава закуповує для онкохворих за бюджетні гроші. Кожен із цих препаратів має видаватися в лікарнях безкоштовно. На сайті знайдете 112 найменувань препаратів та інформацію про їхню наявність у 76 лікарнях 24 регіонів України» – каже Олександра Устінова, член правління «Центру протидії корупції».

Щороку держава витрачає мільйони гривень на закупівлю ліків для онкохворих пацієнтів. Так, у 2015 р. на це було виділено 750 млн грн, така ж сума залишилася і на цей рік. Одначе отримати їх безкоштовно пацієнти не завжди можуть, бо частина препаратів перепродається шахраями з системи охорони здоров’я, нечесними медиками.

«Наші волонтери особисто стикалися з тим, що медичний персонал перепродував ліки, куплені нашим благодійним фондом для хворих дітей, – розповідає Ірина Литовченко з благодійного фонду, який допомагає онкохворим дітям. – На жаль, є велика кількість нечесних посадовців та лікарів, які перепродують ліки, що мають видаватися пацієнтам безкоштовно».

Схожу думку має Олена Колесник, директор Інституту раку. За її словами, така ініціатива дасть змогу жорсткіше контролювати наявні ліки в лікарнях та викривати схеми перепродажу медикаментів.

«Ми вже півтора року публікуємо на сайті всю інформацію щодо наявності ліків у нашому інституті, щоб пацієнти мали змогу дізнатися, які ліки є в наявності. Ми знаємо, що через купівлю ліків міжнародними організаціями ми матимемо суттєву економію коштів, іноді до 60%, – розповіла лікарка. – За рахунок цієї економії держава матиме змогу закупити більше ліків, тому такий контроль дуже потрібен, щоб ці ліки дійшли до пацієнтів, а не стали предметом збагачення корупціонерів», – додала вона.

Усі препарати, перелічені на сайті www.likycontrol.org.ua, вже оплачені українцями за рахунок податків. Їх придбало Міністерство охорони здоров’я або місцеві управління охорони здоров’я за бюджетні кошти. Команда «Центру протидії корупції» систематично оновлює на сайті інформацію про залишки ліків у лікарнях. Інформація про наявність ліків є офіційною – отримана з Міністерства охорони здоров’я, з обласних та міських управлінь охорони здоров’я в кожному регіоні.

Спеціально для випадків, коли лікарі відмовляють хворим у видачі безкоштовних ліків, активісти розробили форму, яку можна завантажити з сайту та надіслати до органів державної влади з вимогою надати інформацію щодо конкретних препаратів. Згідно з Законом України «Про доступ до публічної інформації» відповідь на запит буде надано не пізніше п’яти робочих днів після його отримання.

Також борці з корупцією просять повідомляти їм про факти перепродажу ліків, обіцяючи збереження анонімності заявника.

«Ми збиратимемо факти перепродажу ліків пацієнтам та змушуватимемо правоохоронні органи реагувати на ці факти, – стверджує Олена Щербан, юрист «Центру протидії корупції». – За такі злочини українське законодавство передбачає кримінальну відповідальність, адже це заробляння на людських життях», – додала вона.

Надалі моніторинговий проект “Ліки-контроль” може бути розширений для контролю за ліками від інших захворювань.

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment