9 листопада 2014. – Рівно 25 років тому впала Берлінська стіна. Зруйнували її так само неочікувано, як і побудували. Зараз частинки цього муру продаються в сувенірних магазинах.

1945 року Червона армія завоювала Берлін ціною життів 200 тисяч солдатів. Сталін хотів залишити собі столицю Німеччини як військовий трофей. У лютому 1945 року “велика трійка” у складі США, Великої Британії та СРСР домовилась розділити територію Німеччини на чотири зони тимчасової окупації. Згодом цей принцип вирішили застосувати до Берліна.

1949 року Америка, Британія та Франція вирішили об’єднати окупаційні зони у ФРН. Натомість на території східної Німеччини оголосили про створення Німецької демократичної республіки, до якої ввійшла і частина Берліна. Протягом наступних 12 років до Західного Берліну втекло два з половиною мільйони людей. Населення мімецької столиці скорочувалось небаченими темпами.

1961 року прорадянська НДР розпочала спорудження сумнозвісного Берлінського муру. 156-кілометрова стіна оточила Західний Берлін та два мільйони його мешканців.

Будівельники Берлінської стіни відповідали на кожну спробу втечі посиленням захисту. Мур удосконалювався з кожним місяцем. 1 613 людей було розстріляно при спробі перетнути кордон НДР.

12 червня 1987 року президент США Рональд Рейган під час промови біля Бранденбурзьких воріт на честь 750-річчя Берліна, звернувся до Михайла Горбачова: «Пане генеральний секретар Горбачов, якщо ви шукаєте миру, якщо ви шукаєте процвітання для Радянського Союзу та Східної Європи, якщо ви шукаєте лібералізації – приїжджайте сюди! Пане Горбачов, відчиніть ці ворота! Пане Горбачов, зруйнуйте цю стіну!”

У травні 1989 року під впливом перебудови в СРСР Угорщина знищила укріплення на кордоні зі своїм західним сусідом Австрією, і саме існування Берлінського муру втратило сенс – усього за три дні через територію Угорщини НДР покинули 15 тисяч громадян.

У ніч з 9 на 10 листопада було вирішено відкрити пункти пропуску між Західним і Східним Берліном. Офіційно демонтаж стіни закінчився 30 листопада 1990 року. Було залишено тільки 6 фрагментів муру як пам’ятник. Розмальовані шматки стіни 1990 року розпродали на аукціонах в Берліні і Монте-Карло.

Минуло чимало часу. Берлін змінився і зажив в новому ритмі. Цього року святкування доленосної дати розтягнулося на три дні. Кульмінацією меморіальних урочистостей стане концерт біля Бранденбурзьких воріт. Увечері німці запалять 8 тисяч ліхтарів, що простягнуться уздовж колишнього внутрішньоміського кордону на 15 кілометрів.

Катерина Лесик

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment