У значної частини українців слово “вибори” традиційно асоціюється з підкупом, махінаціями та кричущими порушеннями законодавства.

Слово “депутат” упродовж останніх років викликає радше відразу, ніж довіру. Люди, які виборювали право на життя в демократичній країні під час Революції Гідності, задаються питанням, чи змінилася ситуація на краще та чи зявилася бодай краплина совісті у недоброчесних кандидатів.

Проблемі порушень законодавства під час парламентських виборів була присвячена прес-конференція Комітету виборців України, яка відбулася наступного дня після виборів. Участь у заході взяли Олексій Кошель, голова Правління ВГО КВУ, Наталія Линник, головний директор програм цієї громадської організації, та Сергій Ткаченко, голова Донецького Комітету виборців України.

Експерти оприлюднили звіт за підсумками спостереження. За їхными словами, серйозних порушень поменшало порівняно з виборами 2012 року.

Було задокументовано 850 порушень виборчого законодавства, 85% з яких технічні, тобто такі, що не здатні вплинути на результат голосування. До них належать невчасне відкриття виборчих дільниць та встановлення інформаційних стендів у незручних місцях.

Але не обійшлося без тяжчих порушень. Перешкоджання діяльності спостерігачів, підкидання бюлетенів, фальсифікація протоколів, заміна голів виборчих комісій в останній момент, “каруселі” та втручання агресивно налаштованих молодиків у роботу комісій залишилися в практиці, хоч і в меншій кількості.

Чотири партії – “Блок Петра Порошенка”, “Народний фронт”, “Радикальна партія Олега Ляшка” та “Батьківщина” – вдалися до непрямої реклами, тобто розміщували на білбордах свою символіку тоді, коли плакати довелося зняти. Також були зафіксовані поодинокі випадки агітації у день виборів.

90% усіх тяжких порушень припадає на мажоритарну складову. На думку експертів, такого відсотка можна уникнути, якщо реформувати виборчу систему і зробити її пропорційною.

Загалом порушення не були систематичними. Навіть на проблемних округах на кшталт 220-го та 217-го, кричущих порушень вдалося уникнути. Проблемою стало те, що в округах, які межують із зоною бойових дій, явка була наднизькою.

Крістіна Сінкевич

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment