Урядові органи Хорватії встановили, що під ініціативою проведення референдуму щодо двомовності зібрано достатню кількість підписів. Голова парламентського комітету з відповідності Конституції Педжя Грбин припускає, що парламент звернеться до Конституційного суду.

Уряд підтвердив, що ініціативні групи хорватів з органцізації “Комітет захисту Вуковара” зібрали понад 526,5 тисяч дійсних підписів виборців за проведення референдуму. У разі оголошення референдуму виборці вирішуватимуть, чи вносити зміни до Конституційного закону. Зміни стосуються збільшення мінімальної кількості представників національної меншини, які мають проживати у регіоні для набуття права офіційного використання власної мови (писемності). Зараз відповідними законом встановлено, що представників національної меншини має бути не менше тридцяти відсотків від загальної кількості жителів регіону (населеного пункту). Ініціатори референдуму пропонують збільшити цей показник до 50%.

Також читайте:
Вуковар – хорватський Крим?

“Після надання урядом проекту документу до парламенту буде скликано засідання комітету з Конституції для розляду урядового прохання про проведення референдуму. Моя пропозиція – звернутися до Конституційного суду із запитом про перевірку конституційності питань, що їх планують винести на референдум”, – повідомив на прес-конференції Грбин.

“Я майже переконаний, що правляча коаліція вирішить запитати думку Конституційного суду”, – вважає голова фракції ХДС Даворин Млакар. Депутат дивується, що уряд так повільно перевіряв підписи. Млакар стверджує, що 2010-го року Міністерство державного управління, що його він тоді очолював, усього за два тижні перевірило всі підписи під ініціативою про проведення референдуму щодо схвалення Закону про працю.

Також читайте:
Хорвати борються з наступом сербів і кирилиці

Ініціатива внесення змін до Конституційного закону з’явилася через намагання сербської громади Вуковара домогтися офіційного статусу для сербської мови у місті та общині.

Вуковар – місце найжорстокіших боїв під час війни Хорватії за незалежність, один із центрів самопроголошеної Республіки Сербська Країна, що її хотіли організувати серби на території Хорватії. Ветерани війни за незалежність і громадські активісти Вуковара проти надання сербській мові офіційного статусу, оскільки вважають, що це несе в собі загрозу сепаратизму.

Після висновку Конституційного суду Сабор Хорватії прийме постанову про оголошення референдуму, який неофіційно називають “референдумом про двомовність”.

Володимир Криницький
krynytsky.v@gmail.com

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment