На початку Незалежності, коли ще Збройні Сили формально підпорядковувались Москві, а навіть ті військовослужбовці, що присягали Україні, не знали, як свою присягу зреалізувати, в Україні було створено Національну гвардію як нову армію молодої української держави.

[adsense_id=”1″]

Ідея створення такого військового формування полягала в тому, щоб мати “тут і зараз” війська, віддані Україні, які не підпорядковувалися б іншим органам управління, крім українських. Бо ж ситуація з армійськими підрозділами, які начебто з 24 серпня 1991 року й перебували в українській юрисдикції, та все таки не надто охочі були до служби Україні, лишалася вкрай важкою. У військових колективах спалахували цілі “локальні конфлікти”, бо часто командир дивізії (полку, бригади тощо) наполягав на переході частини до складу ЗС України, а начальник штабу чи заступник командира мав намір вивести частину в Росію. Або навпаки.

У цій ситуації Національна гвардія певний час була єдиним боєздатним і вірним Україні формуванням, на яке тільки й могла покладатися Верховна Рада України у разі можливої агресії чи внутрішньої війни. І не солдатів та офіцерів НГУ провина в тому, що з часом Гвардія перетворилася з елітного формування на банальних охоронців і дублерів функцій ВВ МВС (які, до речі, мали бути розформовані). Але розформували якраз не ВВ, а Нацгвардію…

Національна гвардія повинна була боронити Україну і народ український від будь-яких загроз і з часом мала стати повноцінною армією. І формувати Збройні Сили України варто було не на базі уламків колишньої радянської армії, а на базі саме НГ.

2008 року відновити існування Національної гвардії намагався президент Ющенко, та антиукраїнська Верховна Рада стала на заваді. Хоча, немає гарантії, що екс-президент не перетворив би Нацгвардію на свою кишенькову армію.

А справжня Національна гвардія – національна не за назвою чи за визначенням із папірчика, а за духом і чином – народжується зараз, на Майдані, біля Києво-Святошинського суду, народжується із майданівських сотень самооборони, з хлопців, які протистоять окупаційним мілітарним формуванням – мєнтам, “беркутам”, ВВ. Саме такі завдання покладалися на Національну гвардію на початку 1990-х, і лише зараз сформована “знизу”, з народу національна гвардія самооборони усвідомила своє значення і покликання – обороняти український народ від озброєних кийками, пістолетами, газом і водометами чужинців у формі.

Хай живе справжня українська Національна гвардія, народжена у грудні 2013 року!

Володимир Криницький

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment