24 березня у Будинку звукозапису Українського радіо під головуванням віце-прем’єр-міністра – міністра культури В’ячеслава Кириленка відбулася відкрита для представників ЗМІ нарада з питань запровадження механізмів збільшення частки пісень українською мовою в радіоефірі.

image001

У нараді взяли участь відомі українські виконавці — Антін Мухарський (Орест Лютий), Олександр Ярмола (гурт «Гайдамаки»), Володимир Шерстюк (гурт «Козак Систем»), Тарас Компаніченко (гурт «Хорея козацька»), Сашко Лірник, Євген Романенко (гурт «Тарута»), представники громадських організацій — Катерина Чепура (рух «Відсіч»), Тарас Шамайда (ГО «Простір свободи»), Оксана Левкова (ГО «Не будь байдужим»), керівники провідних радіоорганізацій України, представники влади та журналісти.

У своєму виступі В’ячеслав Кириленко зазначив: «Сьогодні зібрався представницький формат — тут присутні радійники, музиканти, представники громадськості й влада, це дає нам змогу обговорювати практично всі болючы питання та прийняти узгоджені рішення. Присутність україномовного музичного контенту в радіоефірі не є проблемою лінгвістичною чи соціолінгвістичною, не є суто музичною і музично-індустріальною — це питання національної безпеки. Бо український гуманітарний простір досі перебуває під атакою російського імперського дуже агресивного до нас простору.

Україномовній пісні пробитися на канали мовлення радіостанцій досить складно, інколи це стосується навіть відомих, не кажучи вже про молодих виконавців. Сподіваюся, така ситуація не влаштовує нікого, в тому числі і радійників. Треба з неї виходити. Є декілька ініціатив.

Наприклад, повна заборона російського аудіовізуального продукту. Також є ініціатива щодо запровадження квоти в радіоефірі на україномовну пісню. Відповідний законопроект зареєстрований у парламенті, авторами його стали представники 4 фракцій. Він передбачає рівномірне розподілення квоти для україномовної пісні протягом усього дня в обсязі 37,5%.

Я усвідомлюю, що не можна йти лише шляхом заборон, але ми повинні забезпечити на законодавчому рівні присутність україномовного контенту саме тому, що це питання національної безпеки і захисту нашого гуманітарного простору».

Представники громадськості підготували та продемонстрували присутнім презентацію «Квотування ефіру як ефективний інструмент культурної політики».

«Питання присутності «руського міра» в ефірі наших радіостанцій є дуже наболілим і актуальним, оскільки єдиним маркером українства може служити лише мова, інших маркерів немає. Тому просто необхідна підтримка держави щодо введення квоти 37,5% для україномовного музичного продукту», — заявив Антін Мухарський.

Тарас Компаніченко звернувся до радійників: «Тут сидять люди, які все життя займаються музикою, не зважаючи на комерційний успіх чи не успіх, на формат чи не формат, і будуть займатися цим, не зважаючи ні на які обставини. Але ми маємо подумати про наших дітей. Тут у залі багато українських гуртів і вони можуть підтвердити, що звертаючись на радіо чи телебачення їм кажуть: «україномовне — це не формат». Нам це болить. Життя проходить, ми живемо «под еті пєсні», скільки можна! Ми їздимо по світу і знаємо як в Європі, ми підтримуємо квоти, бо всі кажуть, що треба виконувати закони і ми, музиканти, хочемо цього закону».

За результатами наради більшість присутніх підтримали законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (щодо частки пісень державною мовою в музичних радіопрограмах і радіопередачах)» (реєстр. № 3822), зареєстрований народними депутатами України Олегом Медуницею, Ігорем Артюшенком, Іваном Крульком, Олегом Ляшком.

Також було вирішено створити робочу групу за участю відомих українських виконавців, представників провідних українських радіоорганізацій та громадськості з метою напрацювання додаткових пропозицій щодо підтримки та просування в радіоефірі україномовного музичного контенту.

Джерело: Офіційний сайт Міністерства культури

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment