Можливі причини Інтернет-залежності

Вчені б’ють на сполох: молодь все більше потерпає від Інтернет-залежності, а дехто з фахівців навіть вважає, що від цієї адикції незабаром вимруть люди.

 

Зображення - www.mol-tat.ru

 

Досліджуючи Інтернет-залежних, американка К. Янг з’ясувала, що особи, котрі не є залежними від Інтернету, переважно використовують інформаційні сервіси, а також ті ресурси, які дають змогу підтримувати реальні, раніше створені контакти. В той же час Інтернет-залежні переважно користуються тими сайтами, які допомагають соціалізуватися – спілкуватися й заводити нові знайомства.

 

Виходячи з отриманих дослідницею даних, більша частина її піддослідних намагається отримати спілкування заради спілкування (вони просто “висять” в мережі) – 91%, а набагато менша частина – намагається отримати інформацію – 9%. Щодо того, які особливості Інтернету є для них найбільш привабливими, то 86% залежних назвали анонімність (о, свята наївність!), 63% – доступність, 58% – безпеку і 37% – простоту користування.

 

К. Янг робить висновки, що Інтернет-залежні особи використовують спілкування в мережі у першу чергу для отримання:

– соціальної підтримки за рахунок належності до певної групи: соцмережі, чату, форуму, іміджборду тощо;
– сексуального задоволення;
– можливості “створення себе”, викликаючи цим певну реакцію від тих, хто оточує в мережі;
– визнання.

 

Соціальна підтримка користувачів мережі у такій ситуації досягається включенням особи у певну групу. Кожна з таких груп, великих чи малих, має власні набори цінностей, символів, стандартів, мови, використання яких є ознакою належності до тієї чи іншої групи, і відповідно – соціального статусу у групі.

 

Включаючись до таких груп Інтернет-залежні отримують здатність більш ризикованих висловлювань, котрі будуть почуті колегами по групі, висловлювань, на які особа не могла б зважитися у реальному житті. У кіберпросторі вони можуть висловлювати ці думки без страху бути відкинутими, засудженими чи отримати конфронтацію – тому, що інші люди є менш досяжними, і тому, що ідентичність самого оратора замаскована.

 

Окрім усього, Інтернет особливо важливий для людей, чиє реальне життя з тих чи інших причин (а причини можуть бути як внутрішніми, так і зовнішніми) бідне і нецікаве, емоційно ненасичене. Саме в таких випадках люди часто використовують Інтернет як альтернативу справжньому оточенню. Мережі створюють ілюзію дружби без самої дружби, без тих обов’язків, які накладає дружба на друзів.

 

До Інтернет-залежності часто веде і погіршення реальних міжособистісних стосунків – між батьками й дітьми, або подружжям. Нарешті, Інтернет-залежність може бути результатом психологічних проблем. За даними К. Янг, різні ступені депресії по-різному корелюють з Інтернет-залежністю. Хворі на депресію більше від інших людей відчувають страх бути відкинутими, почуття провини й власної незначущості, більше потребують соціальної підтримки, тому значно частіше використовують Інтернет з метою уникнення труднощів міжособистісної взаємодії в реальності.

 

Загалом очевидно, що значна частина залежних “висить”, так би мовити, на “спілкуванні заради спілкування”. Це може свідчити про компенсаторний характер спілкування в Інтернеті. Також Інтернет-залежні різними способами отримують в мережі різні форми соціального визнання. Їхня залежність може свідчити про те, що в житті справжньому потрібного соціального визнання вони не мають, які про те, що вони мають великі труднощі в спілкуванні з реальними людьми. Тобто, спілкування в Інтернет, імовірно, має певні особливості, котрі здатні нівелювати труднощі реального спілкування.

 

Поділитися:
* * *
Отримуйте новини там, де вам зручно:
Facebook / Твіттер / Український простір