Доки прем’єр-міністр Сербії Александр Вучич у Берліні переконує Ангелу Меркель, що його країна – надійний і передбачуваний партнер для ЄС, президент РС Томислав Николич у Белграді приймає одного з найодіозніших політиків Європи – білоруського очільника Александра Лукашенка.

Сербські посадовці заперечують зв’язок між цими двома подіями і називають такий збіг цілковито випадковим. Та малоймовірно, що канцелярія президента Сербії не розуміла, що робить.

Сербія була і залишається найвідданішим прихильником Росії на Балканах, тоді як Лукашенко ще до недавнього часу вважався найвідданішим союзником Путіна взагалі у світі. Лукашенківська манера керувати країною, його симпатії до диктатури та репресій незгодних громадян не дають йому можливості вільно почуватися на Європейському континенті. Тому й їздить білоруський президент то в Росію чи Казахстан, то в Сербію або Україну. ЄС Лукашенка не приймає.

Утім, не можна пропустити повз вуха підтримку України у її боротьбі проти Росії – через українське питання Лукашенко публічно висловив свою незгоду з поведінкою Путіна, і це стало шоком для багатьох політиків і експертів, не кажучи вже про звичайних спостерігачів. Можливо, візит Лукашенка на інавгурацію Петра Порошенка дав йому можливість поспілкуватися з деким із європейських посадовців і отримати шанс на пом’якшення ставлення до нього з боку ЄС.

Але загалом і Сербія, і Білорусь наразі – дуже москвоцентричні у своїх діях, тож немає нічого дивного у спілкуванні їхніх лідерів. Хоча з огляду на прагнення РС стати членом Євросоюзу орієнтація на Росію-матушку має вигляд дещо… парадоксальний.

До речі, з 2012 року Сербія приєдналася до візових та економічних санкцій ЄС стосовно Білорусі. Ось вам і ще одна тема для “дружніх” розмов між двома президентами.

Якими ж будуть результати візиту – побачимо за кілька днів. Принаймні Лукашенко та Николич у своїх заявах дуже оптимістично змальовують майбутнє білорусько-сербських стосунків. Так само оптимістично, як кримчани уявляли собі своє майбутнє у складі РФ…

Володимир Криницький
krynytsky.v@gmail.com

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment