За час дії Закону України «Про засади державної мовної політики» кількість носіїв української мови зменшилася на 1 млн 300 тисяч осіб.

Про це в інтерв’ю виданню «Збруч» повідомив один зі співавторів законопроекту «Про державну мову» (реєстраційний № 5670) Сергій Оснач.

«Згідно з моїми підрахунками, після ухвалення закону Ківалова-Колесніченка число носіїв української мови зменшилося на 1,3 мільйона осіб. Поясню: у 2012 році, згідно з соціологією, українською мовою розмовляли 45% громадян від усього населення, яке тоді становило 45,6 мільйона. Тобто україномовними були близько 20,5 мільйона громадян України. А нині українською розмовляють 48%, але вже від приблизно 40 мільйонів — адже свіже опитування не охоплює окупованих територій. Виходить, на вільній Україні лишилося 19,2 мільйона україномовних. Враховуючи, що окуповані території є майже тотально російськомовними, маємо зменшення числа носіїв української мови на 1,3 мільйона.

У 2015 та 2016 роках на замовлення Міністерства молоді та спорту (яке, до речі, також підтримало законопроект № 5670) провели дослідження, у котрому, зокрема, вивчалося питання вживання української мови серед молоді. І з’ясувалося, що за один рік молодих людей, які розмовляють українською вдома, поменшало з 51% до 46,3%, у навчальних закладах або на роботі — з 49% до 46,3%, а найприкріше, що частка тих, хто спілкується українською з друзями, зменшилася з 43% до 36,6%. Це показує, що молодь стрімко втрачає мову, що в Україні створено геть неприйнятні умови саме для української мови, і це негайно потрібно виправити», – сказав пан Оснач.

Як ми повідомляв «Український простір», 19 січня 2017 року у Раді було зареєстровано законопроект «Про державну мову». Майже одразу російськомовні ЗМІ й так звані лідери суспільної думки почали кампанію протидії ухваленню цього законопроекту.

Зараз на сайті Верховної Ради України подано петицію про розгляд законопроекту № 5670 на сесії парламенту. Станом на 10:40 11 лютого зібрано 4340 підписів з необхідних 25 000. Підписання петиції хоча б мінімальною необхідною кількістю голосів потрібне для створення громадського тиску на законодавця і привернення уваги до проблеми застосування державної мови в Україні. Підписати петицію можна за цим посиланням.

Володимир Криницький

Поділитися:
 • 957
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  957
  Shares

Leave a Comment