Склянка наполовину порожня чи наполовину повна? Не можна стримати посмішки, коли люди питають таке, щиро вірячи, що відповідь цілком і повністю відкриє їм внутрішній світ і характер іншої людини.

Люди постійно ділять всіх довкола на дві категорії. А потім кидаються розумними словами, характеризуючи своїх друзів чи знайомих, і чомусь абсолютно впевнені, що вони і самі належать до тієї чи іншої категорії. Для того, щоб хоч мінімально зрозуміти поняття, варто зазирнути у словник. І ось що ми там знайдемо: «Оптимізм – світосприйняття, перейняте бадьорістю, життєрадісністю, твердою вірою в краще майбутнє та в успіх»; «Песимізм – світосприйняття, перейняте смутком, безнадією, зневірою в успіх, у краще майбутнє». Тож ким себе вважаєте ви?

У принципі, все залежить від нашого мозку. А нащо ж людині мозок, як не для думок. Кажуть, що думки матеріалізуються, відповідно, думаєш про хороше – отримуєш хороше, думаєш про погане – отримуєш погане. Але якби все було так просто, то все населення Землі було б щасливе і не мало б не те що проблем, а й про війни, такі як от зараз, можна було б забути.

Маленькі діти народжуються вже оптимістами. Так приємно зі сторони споглядати як їхні обличчя щасливо усміхаються, а їхні оченята повні надії та мрій. Проте з першими розчаруваннями, в когось раніше, а в когось пізніше, починає формуватися негативне ставлення до себе, до світу загалом, до долі. Звідси виростають негативізм, нігілізм та інші неприємні речі. З часом кожна людина ставить собі питання, як вона відноситься до цього світу, до своїх невдач та перемог, до правди та брехні, до несправедливості та чесності. Хоча рідко хто слідує обраним шляхом оптимізму чи песимізму все життя, нерідко людина кардинально змінює свої думки і ставлення до проблем.

Фото - В. Криницький.
Фото – В. Криницький.

Ну що ж, оптимізм беззаперечно має свої плюси. Сучасні медичні дослідження довели, що бути оптимістом – корисно для здоров’я. Оптимісти частіше досягають успіху в житті. Крім того, що вони вірять в краще майбутнє і ходять вулицями з підозрілою посмішкою, їм значно легше налаштовувати соціальні контакти, заводити друзів. Людей завжди тягне до хорошого, навіть якщо цього хорошого неприпустимо мало. Велика кількість психологічних теорій побудована на оптимістичному погляді на життя. Суть їхня заключається в тому, що якщо вірити в позитивне, то все саме так і буде.

Вірити в це чи не вірити – ваша особиста справа. Проте оптимізм далеко не така корисна річ, як здається на перший погляд. До його мінусів можна віднести те, що людина з постійним оптимістичним поглядом на життя стає досить таки безтурботною, живе лише сьогоднішнім днем, не замислюючись над майбутніми проблемами. До того ж оптиміста в кінці кінців все одно чекає крах надій і розчарування. Не завжди, звісно, але часто. А це вже може свідчити на користь песимізму. Адже песиміст завжди готовий морально до найгіршого, тож якщо він отримує це – то не надто страждає, його нервові клітини збережені і болісні страждання з приводу втрачених надій також відсутні, адже «Оптиміст вмирає песимістом, а песиміст отримує очікуване» (Г. Малкін). З іншого боку, всі ми знаємо, як важко спілкуватися з людиною, яка лише те і робить, що нарікає на своє життя, вважаючи, що все занадто погано, хоча все може бути ще гірше.

Однак порівнюючи всі ці переваги і недоліки, можна зробити лише один конкретний висновок – ні те, ні інше не є ідеальним і потребує значних психологічних зусиль. Який тоді вихід? Люди десятиліттями розмірковують про сенс буття і намагаються підібрати життєздатну і правильну філософську концепцію, якої можна було б дотримуватись і жити так, щоб совість не мучила. Проте в разі проблеми вибору між оптимізмом та песимізмом я скромно порадила б… скептицизм. Раціональна критика та здоровий гумор ще нікому не шкодив, а саме у скептиків часто добре розвинуті іронія та критичність. Скептики мало зважають на оцінки людей із зовнішнього середовища, вони не впадають у затяжні депресії через те, що життя до них занадто несправедливе, але і не радіють кожній квіточці, яка проросла крізь асфальт.

У кожному разі, світогляд і життєва позиція не формуються протягом п’яти хвилин, які Ви витратили на прочитання цієї статті. Працюйте над собою! Бажаю вам мудрості у прийнятті рішень і хай життя посміхається вам!

Катя Горбач

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment