Мер Геннадій Кернес робить з півторамільйонного Харкова електоральний анклав для свого нового великого союзника – президента Петра Порошенка.

Про це пише Христина Бердинських у журналі Новий час.

Оточений помічниками та охороною в своєму просторому кабінеті, сидячи в інвалідному візку, мер Харкова Геннадій Кернес каже тихо, але впевнено: “Це не мій шлях – балотуватися в президенти. Ми повинні працювати в Харкові”.

Ми – це він сам, людина, яка нещодавно офіційно поступилася місцем у списку потенційних президентів іншому – чинному главі держави Петру Порошенку. Несподіваний хід для політика, який ще вчора симпатизував партії Відродження, що складається з екс-регіоналів. Від неї Кернес балотувався в мери і впевнено переміг з результатом 65,8%. Та й до того харківський градоначальник ніколи не підтримував майданних політдіячів.

Але часи і настрої змінюються. І Кернес виявився підвладний змінам.

Сам Порошенко поки що офіційно не оголосив про висунення в кандидати – він їздить регіонами, представляючи нещодавно отриманий томос про автокефалію для Православної церкви України. Та й на розвішаних по всій країні білбордах глави держави постійно фігурує це досі невідоме слово – “томос”. Аналітики впевнені: автокефалія буде однією з тих тем, на яких Порошенко 31 березня цього року спробує вдруге в’їхати на Банкову.

Але його новоявлений харківський союзник має намір по-своєму агітувати міський електорат за чинного главу держави. “Я не говоритиму про томос, я не буду говоритиму про безвіз або ще про щось, – це державна і зовнішня політика”, – стверджує Кернес. Особисто він, мовляв, зробить акцент на підйомі міського господарства, який відбувся в Харкові за Порошенка.

Сьогодні саме корисністю глави держави для міста мер пояснює своє рішення підтримати власника Roshen. У 2014-му ніхто не зміг би собі уявити, що подібні слова вилетіли б з вуст Кернеса, певен Дмитро Булах, голова Харківського антикорупційного центру і депутат місцевої облради. “Порошенко – постмайданний політик. Кернес був їхнім опонентом, постачальником тітушок на Майдан, представником проросійських сил, значна частина яких втекла до Росії”, – каже обласний парламентарій.

Для самого гаранта такий союзник в регіоні – знахідка. За даними грудневого опитування групи Рейтинг, Порошенко в Харківській області – лише п’ятий за популярністю кандидат на посаду глави держави. Тут він поступається екс-опоблоківцю Юрію Бойку, Юлії Тимошенко, телешоумену Володимиру Зеленському та навіть телеполітику Євгену Мураєву. А от Кернес у Харкові – авторитет і людина з високим рівнем підтримки. І може допомогти президенту як мінімум у місті.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кернес підтримає Порошенка на президентських виборах

У листопаді 2018-го року в Харкові з’явився безкоштовний інформаційний бюлетень “Вісник Харкова”. Наклад – 20 тис. примірників. На головній сторінці першого номера – фотографії лише двох людей: глави держави і мера.

“У нас з’явилися гроші для вирішення міських питань. Я бачу, що Порошенко думає про місцеве самоврядування, допомагає йому”, – цитує газета Кернеса.

Далі вже цитата Порошенка: “Харків – це серце української промисловості. У повному обсязі використовувати його потенціал – це завдання і для уряду, і для парламенту, і для президента”. Поруч – фотографія глави держави на відкритті ювілейної, 30-ї станціі харківського метрополітену із символічною назвою “Перемога”.

Бюлетень – це зброя масового паперового ураження, запущений, судячи з усього, командою Кернеса. Але це ще не все: Булах розповідає, що багато харків’ян у новорічні свята отримали листівки зі спільним привітанням від мера і президента. Починається воно словами “Шановні однодумці!” При цьому на листівці розміщено фотографію з пам’ятником радянському вождю Володимиру Леніну на головній харківській площі.

“Кого я можу підтримувати [крім Порошенка], якщо я працюю щодня і бачу те, що відбувається?” – каже Кернес. Харків завдяки главі держави отримав держгарантії під важливі для міста інфраструктурні проекти. Що, як вважає мер, дасть йому можливість реалізувати обіцянки, виконання яких харків’яни чекають роками.

У цьому місці Кернес починає перераховувати обіцянки: будівництво метро, багатофункціональний комплекс з переробки твердих побутових відходів, будівництво нового полігону. Усе це він збирається повторювати і перед виборцями, на персональних зустрічах з городянами.

Юлія Біденко, харківський політолог, розповіла, що Кернес став публічно висловлюватися про підтримку президента ще у 2017-му.

Союз цих двох політиків логічний для них самих, але може не сподобатися виборцям мера, впевнена експерт. Адже ті бачили в Кернесі альтернативу майданним політикам і прагматика, який працює на регіон.

Але, як зауважує Булах, і для чинного президента Кернес-союзник може стати причиною проблем – мер, мовляв, принесе репутаційні втрати Порошенку в національному масштабі.

У самому Харкові вся ця двоїстість призведе до того, що виборці покажуть низьку явку.

“У цей момент якраз вступлять в силу ті ресурси, які є в розпорядженні мерії та облдержадміністрації (ОДА)”, – припускає Біденко.

У Харкові існує близько 50 комунальних підприємств, метрополітен, міськелектротранс і безліч інших міськструктур. У кожній з них мер може виступати і закликати голосувати за Порошенка. А до закликів градоначальників комунальники, як показує українська практика, дослухаються.

Електорат Порошенка на Харківщині неоднорідний. Але його виборчий штаб орієнтуватиметься на людей з активною життєвою позицією у віці від 30 до 50 років. Про це НВ розповів Віталій Маляренко, депутат міськради від пропрезидентської фракції Солідарність.

В регіоні у Порошенка є ще один союзник, груповий, – ОДА, очолювана Юлією Світличною. Але ця команда працює окремо від Кернеса, який стверджує, що “Харків і область – це не одне і те ж”.

“Кожен працює у своєму напрямку”, – говорить і Маляренко, який сам орієнтований на область. Там стільки ж виборців, скільки і в місті, – близько 1 млн.

Агітувати за Порошенка по регіону президентська команда має намір традиційними методами: намети, проект “від дверей до дверей”, мобільні пересувні агітаційні групи.

“Ми ставимо перед собою завдання забезпечити 100-відсотковий дотик [з цільовою аудиторією] мінімум один раз”, – розповідає Маляренко.

Ключовим союзником Світличної в обласних справах став Ігор Райнін, нинішній голова президентської Адміністрації (АП), який раніше сам очолював область. За словами місцевих експертів і депутатів, чиновник тісно спілкується з головними силовиками міста і області – прокурорами і співробітниками СБУ.

“СБУ в Харківській області – це структура, яка на сьогоднішній день обслуговує інтереси голови АП [Райніна], – прямо каже харків’янин Всеволод Кожем’яко, власник компанії Агротрейд. – Причому особисті, а не державні чи партійні”. За його словами, СБУ під різними приводами тисне в регіоні на бізнес і неугодних людей. У Києві це подається як політична боротьба, але насправді, за висловом Кожем’яко, “це вже давно комерційна історія”.

У 2016-му голова МВС Арсен Аваков в інтерв’ю інтернет-виданню “Українська правда” розповідав: у Харкові активізувалися угруповання кримінальних авторитетів Володимира Манукяна (Мантус) і Вадима Казарцева (Князь). А в розпорядженні НВ є знімок, на якому Манукян мило розмовляє з обласним прокурором і головою місцевої СБУ під час спортивного заходу.

Втім, сам Аваков говорив, що авторитети не пов’язані з Райніним.

Напередодні новорічних свят між ОДА і мерією виникло тертя: Кернес, спілкуючись з харківськими журналістами, дорікнув Світличній у тому, що вона блокує місту важливий проект – будівництво зоопарку.

Тоді ж в інтернет потрапив проект листа президенту від представників харківської територіальної організації БПП, незадоволених поділом виборчої кампанії на окремі проекти – місто Харків та область.

Але до відкритого протистояння між мером і ОДА справа не дійшла.

Райнін, як і Світлична, не наважилися поговорити з НВ про підготовку до президентських виборів в Харківській області.

Нещодавно в Харкові з’явився ще один представник президентської команди – народний депутат від БПП Олександр Грановський. Він не просто парламентар пропрезидентської фракції, але ще і близький соратник Ігоря Кононенка, одного з лідерів БПП в Раді та ключового бізнес-партнера Порошенка.

Грановський балотуватиметься на осінніх парламентських виборах у центральному окрузі Харкова – в Київському районі міста.

Зараз від цього округу в Раді засідає народнофронтівець Олександр Кірш, якому Кернес дорікає в тому, що він взагалі нічого для міста і своїх виборців не робить.

А Грановського вже добре видно в Харкові: на багатьох вулицях він з білбордів вітає городян з новорічними святами.

Кернес розповів, що саме він покликав президентського соратника до Харкова. І тепер активно його підтримує. “Він вміє працювати, вміє лобіювати інтереси”, – пояснив мер.

Сам Грановський, зовсім нещодавно відвідавши вотчину Кернеса, заявив НВ, що він, як і інші депутати, ділиться із президентом враженнями про стан справ на місцях.

Депутат ВР Сергій Лещенко неодноразово заявляв, що Грановський впливає на судову систему у країні. А до Кернеса у цієї системи є питання: мер уже кілька років фігурує як обвинувачений у судових процесах – його разом з охоронцями прокуратура вважає винним у викраденні і катуванні кількох активістів Євромайдану.

У серпні минулого року суд закрив процес, оскільки прокурори не з’являлися на засідання. Тепер справа на апеляції.

Кернес запевнив НВ, що сьогодні все перебуває на фінальній стадії, – справа проти нього фактично розвалилася. І Грановський тут ні до чого. “Якщо я і отримую консультації від нього – це моє особисте право звернутися до такого адвоката і юриста, як Грановський”, – каже мер.

Сам адвокат і юрист, схоже, може стати сполучною ланкою між Кернесом та Райніним. Про останнього він відгукується позитивно. “Ігор добре знає область і місто, часто щиро переймається [за регіон]”, – заявив НВ Грановський.

Але Кернес показує, що він переймається ще більш щиро: “Якщо ми йдемо маршем – це один ритм. Якщо ми йдемо мляво здаватися в полон – це інший ритм”.

Сам же мер, схоже, готовий бадьоро карбувати свій передвиборчий крок.

Поділитися:
 • 13
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  13
  Shares

Leave a Comment