Лист турецького султана Мегмеда ІV до гетьмана Богдана Хмельницького зберігається у Кам’янець-Подільському державному історичному музеї-заповіднику.

“Це один з найунікальніших експонатів музею. Йому більше трьохсот років. В Україні більше таких не збереглося”, – каже директор установи Олександр Заремба.

Науковий співробітник історичного музею-заповідника Ігор Старенький пояснює: “Це султанський фірман. Документ достатньо великий – близько 1 метра 40 сантиметрів в довжину. Написаний на папері. Зверху можна побачити султанську тугру – персональний знак правителя, щось на зразок сучасного підпису. Виконана тугра золотим письмом і належить султану Мегмеду ІV, роки правління якого припадають на 1648-1687”.

Перекласти документ вдалося історику Олександру Середі, який довгий час працює в Туреччині.

Мегмед ІV – саме той султан, якому козаки пишуть листа на знаменитій картині Іллі Рєпіна. Тож можна було очікувати, що там буде якась гнівна відповідь. Але насправді текст зовсім інший.

Султан звертається до “одного з найбільших володарів над народами християнського віросповідання, козацького гетьмана Богдана Хмельницького”.

Олександр Середа визначив дату написання листа – 1651 рік, якраз напередодні битви під Берестечком.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як жив Стамбул у кінці ХІХ століття: нові кольорові світлини (ФОТО)

“З офіційної історії ми знаємо, що козаки зазнали поразки від поляків, бо в останню мить кримський хан, який був союзником Хмельницького, покинув поле бою разом із військом. Хоч доказів цього не було, версія добре “лягала” в радянську ідеологію, за якою кримські татари – зрадники й вічні вороги. Цей стереотип нав’язувався роками. Але у тексті султанського послання до Богдана Хмельницького йдеться про те, що він, султан Мегмед ІV, особисто просив хана Іслама Гірея допомагати Хмельницькому у боротьбі проти Польщі. Навряд чи хан ослухався б свого правителя і покинув Богдана. Тож цей документ – справжня історична сенсація. Саме такі фірмани заново показують історію, сфальшовану свого часу”, – пояснює Олександр Середа.

“У тексті йдеться про те, що Мегмед ІV розглядає Богдана Хмельницького як близького приятеля, і шле йому в подарунок витканий золотом халат. На той час в Османській імперії це був найвищий прояв приятельських стосунків та найбільший подарунок від султана, який можна було заслужити”, – пояснює історик.

Поділитися:
 • 11
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  11
  Shares

Leave a Comment