Литва готує арешти 79 громадян Росії, України та Білорусі за вільнюські події 1991 р.

Генеральна прокуратура Литовської Республіки готує євроордери на арешт 79 підозрюваних в активній участі в подіях 13 січня 1991 у Вільнюсі.

Підозрювані – громадяни Росії, України та Білорусі, котрі 1991 року обіймали керівні посади в КПРС і Компартії Литви, міністерствах оборони та внутрішніх справ, КДБ, офіцери, які захоплювали вільнюський Будинок друку, Литовського телерадіоцентр, повідомляє Генпрокуратура ЛР.

У цій справі потерпілими визнано понад 1000 жителів Литви, які 1991 року отримали травми біля та всередині Вільнюської телевежі, в Будинку друку та інших місцях зіткнень.

Щодо 71 особи з числа підозрюваних судом визначено арешт як запобіжний захід. Про інших осіб рішення суду ще не оголошено.

Після визнання судом вказаних осіб підозрюваними, литовська Генеральна прокуратура влітку минулого року надіслала до Російської Федерації, Республіки Білорусь та України прохання щодо надання правової допомоги. Звернення містять прохання вручити підозрюваним відповідні документи, опитати їх, ознайомити з підозрами та запропонувати взяти участь у судових процесах.

Стосовно колишніх військовослужбовців висунуто підозри за п’ятьма статтями Кримінального кодексу через можливе порушення ними норм міжнародного права про поводження з людьми, вбивства осіб, що перебувають під охороною міжнародного гуманітарного права, завдання ушкоджень особам, що перебувають під охороною міжнародного гуманітарного права, використання заборонених військових дій супроти цивільних осіб та вживання заборонених військових заходів. За ці злочини передбачено довічне позбавлення волі.

“Лише Україна задовольнила наше прохання про надання правової допомоги і вручила двом особам постанови суду про визнання їх підозрюваними. Росія ж та Білорусь відмовляються надавати нам допомогу, про яку ми просили”, – повідомив на прес-конференції старший прокурор департаменту кримінальних розслідувань Генпрокуратури Литви Шимонас Слапшінскас.

Підготовка європейських ордерів на арешт у цій справі буде останньою дією, після чого розслідування справи буде завершено.

“Сподіваємося, ще цього року 700-томову справу буде передано на розгляд суду”, – сказав Слапшінскас.

Вночі 13 січня 1991 року під час штурму радянськими військовими підрозділами Вільнюської телевежі і будівлі Телерадіокомітету загинули 14 людей. 31 липня того ж року на митному посту Медінінкай було вбито 7 співробітників поліції та митниці, що охороняли кордон Литовської Республіки, яку тоді СРСР ще не визнав.

У справі про події 13 січня в серпні 1999 року суд виніс перший вирок: за створення антидержавних організацій та заклики до насильницького порушення суверенітету Литви були засуджені Міколас Бурокявічюс, Юозас Ярмалавічюс, Юозас Куоляліс. За створення антидержавних організацій також засудили Леонаса Бартошявічюса та Станіслава Міцкевича. Засуджені оскаржили вироки в Європейському суді з прав людини, однак суд їхні скарги відхилив.

За словами Шімонаса Слапшінскаса, Росія не співпрацює з Литвою і стверджує, що литовські звернення не відповідають міжнародному правовому регламенту. Крім того, Російська Федерація діаметрально протилежно оцінює січневі події 1991 року. Росія просить Литву передати всі матеріали справи для самостійного кримінального переслідування власних громадян.

“Якби ми передали, то Росія однак їх не засудила б, а в нас тоді не буде матеріалів кримінальної справи”, – стверджує прокурор Генпрокуратури Дайва Скорупкайте-Лісаускєне, яка також бере участь у роботі слідчої групи.

Поділитися:
* * *
Отримуйте новини там, де вам зручно:
Facebook / Твіттер / Український простір