Аналіз доступних у мережі даних показує, що країни Західної Європи платять російському “Газпрому” значно нижчу ціну, ніж бідні країни Центральної та Східної Європи.

Наприклад? Польща і Чехія платять понад $500 за тисячу метрів кубічних газу, тоді як для Німеччини ціна на кордоні становить менше $400 за таку саму кількість палива.

“Газпром встановлює ціни на підставі оцінки того, чи має держава можливості диверсифікації і використання альтернативних джерел газу”, – каже Джеймс Хендерсон, експерт з енергетичних питань Оксфордського інституту енергетичних досліджень. “Ця компанія виступає як монополіст. Якщо вона має значну частку ринку певної країни, якщо бачить, що країна не має вибору – ціни формуються відповідно до ситуації”, – додав він.

Найбідніші європейські країни платять найвищу ціну за російський газ. Із п’яти найбідніших європейських країн тільки Молдова платить за російський газ менше, ніж середня ціна газу в Європі.

Македонія, яка за даними Міжнародного валютного фонду, є однією з п’яти найбідніших країн Європи, платить за газ більше, ніж будь-яка інша держава – $564 за тисячу кубометрів. Боснія і Герцеговина, де середня заробітна плата у п’ять разів нижча за німецьку, платить $515 за тисячу кубометрів газу.

Ціна російського газу для країн Європи
Ціна російського газу для країн Європи

Після анексії Росією Криму та ескалації бойових дій на Донбасі США і Європейський Союз запровадили санкції щодо Москви. Проте Німеччина, Австрія і Франція (кожна з цих країн платить за російський газ менше $400) намагаються не допустити жорткіших санкцій проти Росії.

Німеччина, найбільший клієнт Газпрому, який тільки у 2013 році придбала понад 40 млрд кубометрів газу, перебуває під сильним тиском промисловців, які вимагають не вводити нових санкцій проти Росії. Франція, формально підтримуючи введення секторальних санкцій, відмовилася розірвати контракт на поставку військових кораблів “Містраль” до Росії. Австрія, ціна газу для якої на кордоні становить $397 за тисячу кубометрів, у червні підписала з Росією угоду про будівництво на території країні частину газогону “Південний потік”. Між іншим, Болгарія, через яку “Південний потік” зараз зупинився, платить за російський “братній” газ на $100 за Австрію.

Кремль використовує ціну на газ як важіль тиску і приманку для затягування окремих держав до Митного союзу.

Зниженням ціни на газ Путін намагався схилити колишнього українського президента Януковича до інтеграції у МС. Має знижки на газ Білорусь: держава – член Митного союзу платить за російський газ $166 за тисячу кубічних метрів. Наразі це найнижча ціна у Європі.

$189 за тисячу кубометрів платить Росії Вірменія, яка торік несподівано декларувала намір приєднатися до Митного союзу. Але здається, що на цих двох країнах російські братські почуття закінчуються. Про Болгарію – традиційних російських “братушок”, ми вже казали. Після Білорусі найвірніший російський попихач у Європі – Сербія. Але навіть серби платять $457 за тисячу кубів.

Натомість Латвія, Литва і Естонія, які рішуче підтримали Україну в умовах нинішньої кризи, платять понад $415 за тисячу кубометрів.

Таким чином, бачимо, що ціну на газ Росія визначає не ринковими механізмами, не через оцінку собівартості та витрат на доставку, а із застосуванням політичних та інших неекономічних складових, яскравий приклад чого – “газові” війни з Україною.

Одначе не варто думати, що Україна потребує знижок на російський газ. Країна самотужки може забезпечити внутрішній ринок (підприємства ЖКГ та побутових споживачів) газом власного видобування. Для промисловості ж є можливість купувати газ в інших країнах Європи. І це буде зроблено вже у найближчий час.

Олег Верешковський
wereshol@gmail.com

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment