“Успіх євроскептиків і радість Путіна” – так оцінюють у наших західних сусідів учорашній (6 квітня 2016 р.) референдум про скасування ратифікації Угоди про асоціацію України і ЄС.

Фото: AP Photo/Peter Dejong
Фото: AP Photo/Peter Dejong

Зокрема, про це пише Томаш Бєлецький в матеріалі для “Газети Виборчої”. “Членство в ЄС і без позитивного результату голландського референдуму не було для України хоч якоюсь мірою близькою перспективою. Але підсумок плебісциту може схилити уряд Рютте до блокування рішення про надання Україні безвізового режиму з ЄС, який Брююссель планував на цей рік, адже для цього потрібне одноголосне рішення усіх 28 країн спільноти. Що гірше, голосування в Голландії може демотивувати українських реформаторів і єврооптимістів. Багато українців і так розчаровані слабкою підтримкою ЄС і США в питаннях Криму й Донбасу, при цьому суспільство має все більше підстав для розчарування і власними політиками постмайданної доби, які не надто поспішають боротися з корупцією і розвивати економіку. Новим гірким розчаруванням може стати результат референдуму в Голландії, яка “повернеться спиною до України”, – пише автор.

Бєлецький нагадує, що найбільшими противниками ратифікації Угоди “Україна-ЄС” в Голландії виявилися правиця Герта Вілдерса і Соціалістична партія, що ще раз підтверджує тактичну правильність кремлівського розрахунку на підтримку правих і лівих партій у західноєвропейських країнах.

Політолог Анджей Жевуський каже, що найбільшою небезпекою негативного результату референдуму може бути навіть не відтермінування безвізового режиму, а прецедент для євроскептиків з самого ЄС – тепер вони сміливіше наполягатимуть на своєму, домагатимуться подальшої деструкції спільноти – а саме цього вже кілька років домагається Москва.

“Продемонструвавши всьому світу, що ЄС вже перестав бути спільнотою компромісу, що члени Союзу навіть між собою не можуть домовитися, Голландія не вберегла себе від сучасних викликів, натомість посилила їх для всіх членів ЄС”, – вважає Анджей.

Журналіст Якуб Доргат з “Новего Польскєго Часу” в коментарі для “Українського Простору” підтвердив, що чимало польських правих радісно вітали українську невдачу на голландському референдумі, оскільки польське націоналістично налаштоване панство чомусь слабко розуміє, що має спільні з Україною інтереси, і полягають вони в безпеці східних кордонів. Посилення російського впливу в Україні – а за такого розвитку подій воно неминуче – точно не відповідає польським інтересам, і “патріоти” мали б це розуміти.

Утім, всі наші співрозмовники сходяться на думці, що чекати іншого результату в Голландії було досить наївно – Україна не викликає великої довіри на Заході, і навіть у Польщі щодо нашої країни все більше скептичних настроїв.

Володимир Криницький

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment