«Їм погрожували кримінальним переслідуванням. Йшлося, як вони мені пояснили, ледь не про звинувачення у державній зраді», – повідомив адвокат.

Найближчими днями стане зрозуміло, що загрожує кільком російським військовослужбовцям з Новоросійська, які відмовилися їхати у «відрядження» до Сирії. Вони послалися на відсутність письмового наказу та інші порушення закону. Одначе замість захисту їхніх прав військове командування звернулося до Федеральної служби безпеки, з ініціативи якої контрактників можуть звинуватити за різними статтями Кримінального кодексу Росії, аж до державної зради.

​18 вересня інтернет-видання «Газета.Ru» розповіло, що в Новоросійську на залізничній станції Тунельна розташовується так звана зведена рота з 20 військовослужбовців-контрактників Збройних сил Росії, яких командування, ймовірно, готується відрядити до Сирії. Їх прислали сюди нібито для вивантаження військової техніки. Однак на посвідченні про відрядження не була поставлена дата повернення, а перед відправкою до Новоросійська командир сказав військовим, що їх готують до відрядження в «спекотну країну».

Четверо контрактників і лейтенант Олексій Н. також повідомили, що у всієї зведеної роти взяли документи на оформлення службових закордонних паспортів, після того, як 16 вересня вони зустрілися з представником Генштабу Росії. Ця людина виступила перед військовослужбовцями в цивільному одязі, заявивши, що наказ про відрядження за кордон «секретний». Також він підтвердив, що роту відряджають в сирійське місто Латакія.

Дізнавшись, що їх відправляють до Сирії, військові вирішили офіційно відмовитися від відрядження, проте в місцевій військовій прокуратурі, за їхніми словами, заяви не тільки не прийняли, але і підключили до справи Федеральну службу безпеки. Військові звернулися до Ради з прав людини при президенті Росії, яка надіслала запит до Міністерства оборони з проханням перевірити ці скарги.

Прес-секретар президента Росії Дмітрій Пєсков, коментуючи публікацію, заявив, що в Кремлі не мають даних про російських військових-контрактників, які звертаються зі скаргами щодо відрядження до Сирії.

Адвокат Іван Павлов, який взявся захищати інтереси цих військовослужбовців, зазначає, що військова прокуратура нічого не робить, в той час як контрактники переживають період «перевірок, допитів і погроз аж до кримінального переслідування».

​– Я не можу назвати ні кількість, ні імена тих осіб, яких я представляю, чисто з міркувань їхньої безпеки. Лише можу сказати, що до мене звернулася група військовослужбовців, яких «втемну», не надавши їм ніякої інформації, намагалися перекинути в одну з гарячих точок. Вони, отримавши непрямі відомості про те, що така відправка може відбутися, звернулися спочатку до військової прокуратури, яка абсолютно не діяла в цій ситуації. І замість того, щоб захищати права військовослужбовців, нацькувала на них представників ФСБ. Зараз, після того, як здійнявся шум в ЗМІ, ситуація спочатку начебто поліпшувалася, цих військовослужбовців почали переводити назад, до місця постійної дислокації їхньої частини. Наразі вони якраз в дорозі – але поки не доїхали. Тому ми уважно спостерігаємо за подіями. І якщо до цих військовослужбовців будуть застосовувати якісь перевірки і допити, або накладати на них якісь стягнення, ми юридично увійдемо в цей процес і будемо відстоювати їхні права та інтереси, – сказав адвокат.

Радіо Свобода

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment