15 жовтня 2018 року минає 59 років з дня вбивства Степана Бандери в Мюнхені.

Про смерть лідера ОУН розповідає фільм Вахтанга Кіпіані “Степан Бандера”.

“Оцей фільм ми тоді (2008 року, – ред.) зробили з режисером Ярославом Гелясом, щоб представити глядачам постать провідника ОУН. Стрічка відповідає на питання – чому чимало українців називали й називають себе бандерівцями”, – написав Кіпіані у Фейсбуку.

Історик також розповів, що Степан Бандера фактично виграв проект “Великі Українці”, набравши у три рази більше голосів, ніж Ярослав Мудрий, але “московський агент Табачник у змові з керівництвом “Інтера” оголосили переможцем саме Ярослава.

Лідера ОУН вбили 15 жовтня 1959 року.

Того дня Степан Бандера йшов додому на обід. Перед цим він заїхав на ринок у супроводі секретарки, де зробив деякі покупки, а додому відправився вже один.

Біля будинку до нього приєдналися охоронці. Бандера залишив свій автомобіль в гаражі, відкрив ключем двері в під’їзді будинку № 7 по Крайттманштрассе, де жив з сім’єю, і увійшов всередину. Тут на нього чекав агент КДБ Богдан Сташинський, який спостерігав за Бандерою з самого січня. Знаряддя вбивства – пістолет-шприц з ціаністим калієм – він сховав у згорнутій в трубку газеті.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Копії документів про засудження Степана Бандери Нюрнберзьким трибуналом

За два роки до замаху на Бандеру за допомогою аналогічного пристрою Сташинський тут же, в Мюнхені, ліквідував Лева Ребета.

Того дня Бандера відпустив охоронців, перш ніж увійти в під’їзд, і ті поїхали. Піднявшись на третій поверх, лідер ОУН (б) упізнав Сташинського – вранці того ж дня він бачив його в церкві (майбутній вбивця ретельно стежив за Бандерою протягом декількох днів). На питання “Що ви тут робите?” незнайомець простягнув руку з газетним згортком вперед і вистрілив в обличчя Бандери. Постріл був ледве чутний – увагу сусідів привернув крик Бандери, який під впливом ціаніду повільно осів і впав на сходинки. До того моменту, коли сусіди виглянули зі своїх квартир, Сташинський вже покинув місце злочину. Це сталося приблизно о 13 годині 5 хвилин.

За свідченням сусідів, загиблий Бандера, якого вони знали під вигаданим ім’ям Степан Попеля, був залитий кров’ю і, ймовірно, ще живий.

Дорогою до лікарні лідер ОУН(б) помер, не приходячи до тями.

Первинний діагноз – тріщина в основі черепа внаслідок падіння. Розглядаючи можливі причини падіння, лікарі зупинилися на паралічі серця.

Встановити реальну причину смерті Бандери допомогло втручання правоохоронних структур – під час огляду лікар знайшов у вбитого кобуру з револьвером (той завжди мав при собі зброю), про що відразу повідомив кримінальну поліцію. Експертиза засвідчила, що смерть Бандери настала внаслідок отруєння ціаністим калієм.

Поділитися:
 • 65
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  65
  Shares