25-28 квітня на прилеглій до головного корпусу території Національного університету “Львівська політехніка” відбудуться Наукові фестини.

У ці дні триває напружена підготовка до масштабного заходу, який має стати помітним явищем у науково-освітньому і культурному житті Львівщини. Журналісти прес-служби Львівської політехніки готують цикл інтерв’ю з тими, хто безпосередньо готує цей масштабний захід.

Перший співрозмовник — директор Навчально-наукового центру професійно-кар’єрної орієнтації доцент Олександр Захар’яш.

— Олександре Сергійовичу, очевидно, багатьом запам’ятався Науковий пікнік, який відбувався два роки тому біля головного корпусу університету. На майданчику стояли численні намети, у яких було обладнання для найрізноманітніших фізичних, хімічних і біологічних дослідів, макети архітектурних споруд. Чим відрізнятимуться Наукові фестини від Наукового пікніка?

— Звичайно, ми розпочинаємо не з нуля, не з чистого листка. Маємо вже певні напрацювання. Це і Науковий пікнік, і Дні науки, що відбувалися у Палаці мистецтв, це і наша науково-просвітницька діяльність у Дитячому навчально-розважальному центрі “Веселка” при ринку “Південний”. Це також численні “круглі столи”, демонстрація цікавих наукових явищ у навчальних закладах Львівщини і сусідніх областей.

Водночас Наукові фестини — це якісно новий рівень. Вони мають далекосяжний задум у формуванні духовного гуманітарного обличчя нашого автономного самоврядного дослідницького університету, його позитивного іміджу. Основна ідеологія подібних заходів, яку ми прагнемо донести до суспільства, полягає у тому, щоб через захоплення, через зацікавлення, вміння і бажання щось зробити своїми руками виховувати в собі наукове бачення, бажання науково аналізувати довкілля. Це зміна ментальності людини, пробудження у її душі бажання стати елітою суспільства, аристократом духу.

Наш технічний навчальний заклад (хоча останнім часом з’являються і гуманітарні напрями) має багатющий досвід педагогічної, культурно-просвітницької діяльності. Ми не штампуємо інженерні кадри. Ми прагнемо створити таке середовище, яке формує громадянську позицію, духовне обличчя молодої людини.

— Упродовж кількох років особисто ви залучаєте до наукової та технічної діяльності не лише старшокласників, а й учнів 5-6 класів, навіть молодших…

— Як сказав один мудрий чоловік, талант будити треба вдосвіта. Наша робота у “Веселці” засвідчила, що навіть малюків можна зацікавити дивовижним світом науки і техніки. Водночас прагнемо працювати і з дорослими. Ми зацікавимо дорослих — вони, своєю чергою, передадуть це зацікавлення дітям. Інтерес до науки і техніки не може бути одноразовим. Це стосується і мистецтва. Не можна один раз відвідати, скажімо, картинну галерею і потім сказати, що я вже там був і більше не піду.

— Відповідно до програми Наукових фестин науково-технічна частина експозицій поєднується з розважальними заходами. Кажуть, що це європейський досвід.

— Так, західні наукові центри широко використовують елементи шоу, щоб привернути увагу людей до різних галузей знань, різного світогляду і різних уподобань. Все залежить від вмілого поєднання пізнавального і розважального. Якщо ми демонструємо певні дивовижні досліди, то це не просто якийсь фокус. Розтлумачуємо наукову суть того чи іншого явища природи.

— Зрозуміло, що Наукові фестини готує ціла команда політехніків. А хто є основними, так би мовити, гравцями у цій команді?

— Насамперед, це наш ректор Юрій Бобало, проректор з наукової роботи Наталія Чухрай, її заступник Лілія Жук, весь склад ректорату, керуючий справами Роман Корж. Активно долучилася до цього заходу кандидат економічних наук з Інституту економіки і менеджменту Олена Бобало. Та головне, що осторонь цієї важливої справи не стоїть жоден директор інституту, жоден завідувач кафедри, жоден керівник підрозділу. А це означає, що наш задум приречений на успіх.

Прес-служба Національного університету “Львівська політехніка”

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment